מנכ"ל - שמעון בן חמו

"בשנה החולפת פיתחה "מקורות" את משק המים בהיקף של 800 מיליון ₪"

שנת העבודה 2015 מסמלת עבורנו ציון דרך חשוב בעקבות השלמת הקמתו של "המוביל הארצי החדש", אחד ממפעלי התשתית הגדולים שהקימה "מקורות" בשנים האחרונות. החל בשנת 2015 יתבססו 75% מצריכת המים הביתית בישראל על מי ים מותפלים.

בשנה החולפת פיתחה "מקורות" את משק המים בהיקף של כ-800 מיליון ש"ח. זאת כחלק מתוכנית חומש לפיתוח משק המים, שאפשרה גם את כניסתה של ישראל לעידן ההתפלה. "מקורות" השלימה את הקמתם של המתקנים לקליטת המים המותפלים ממתקני ההתפלה שהוקמו לאורך רצועת החוף בלוחות זמנים מוקדמים מהתכנון, עובדה שאפשרה הפעלה מיידית של המתקנים - דבר שאינו מובן מאליו! "מקורות" יצרה תשתית חדשה להעברת המים המותפלים למערכת המים הארצית, תשתית ששינתה את שרשרת אספקת המים במדינה: לא עוד אספקה רק בכיוון המסורתי, אלא גם ממערב למזרח ומדרום לצפון.
 
"מקורות" ממשיכה לקדם, לפתח ולהוציא אל הפועל פרויקטים רבים בארץ ובעולם. בארץ, לדוגמה, מקודמים בימים אלה פרויקטים רבים באזורים שונים. באזור חיפה והקריות מקודם פרויקט "אשכול-סומך", שמטרתו הקמת מערכת מים שנייה לעיר חיפה ולאזור הקריות על מנת לתגבר את אמינות אספקת המים; באזור ירושלים ממשיך להתקדם חלקו המזרחי  של פרויקט "המערכת החמישית לירושלים", שבמסגרתו תיחפר - באמצעים טכנולוגיים מתקדמים - מנהרת המים הארוכה בישראל, באורך 13 ק"מ, דרכה יועלו המים המותפלים לבירה; בדרום אנחנו מקדמים פרויקט לחיבורה של הערבה הצפונית והתיכונה למערכת המים הארצית, פרויקט הנדסי מורכב שיש לו משמעויות חשובות מאוד בהיבטי אמינות אספקת המים לאזור וחיזוק ההתיישבות והחקלאות.

במקביל אנחנו ממשיכים לקדם פרויקטי מים בעולם, במדינות המתמודדות עם משברי מים. אחד משיתופי הפעולה הבולטים הוא בין "מקורות" לחברת המים של מקסיקו. הבחירה של מקסיקו מעוררת כבוד וגאווה ומהווה אישור נוסף למובילותה העולמית של קבוצת "מקורות" במתן פתרונות לבעיות ומשברי מים. הפרויקט במקסיקו מתמקד בסיוע טכני להגנה על איכות מי התהום, מניעת זיהומים, פעולות לשיקום המאגרים התת-קרקעיים ובקרה על איכות השחזור של מקורות מים. בשלב הראשון של שיתוף הפעולה מתבצע סקר ממנו נגזרות המלצות לטיהור האקוויפרים. בשלב השני יתבצעו פיילוטים להוכחת תהליכי הטיפול ולבסוף יוקמו מתקני הטיפול עצמם.   

במהלך כל שנות פעילותה דאגה "מקורות" לאספקת המים לכל חלקי הארץ, תוך שמירה על משאבי הטבע ופגיעה מינימאלית בסביבה. לאחרונה דורגנו - שנה שנייה ברציפות - בדירוג "פלטינום", שהוא הדירוג הגבוה ביותר ב"דירוג מעלה" בתחום האחריות החברתית והסביבתית. אנחנו ממשיכים לשלב אמצעים טכנולוגיים בהפקת חשמל ירוק להפעלת מתקני החברה, כדוגמת טורבינות הידרואלקטריות וטכנולוגיות מתקדמות אחרות - ביניהן מערכת UF לטיפול קדם ממברנאלי במתקן ההתפלה באשדוד - לצורך הגברת היעילות התפעולית והאנרגטית. "מקורות" היא צרכן האנרגיה הגדול ביותר במשק וככזו היא שמה לעצמה יעד שנתי של התייעלות אנרגטית בשיעור של 1.5%. בשנה האחרונה אף החלנו לקנות חשמל פרטי מ"דוראד", אשר נקלט במתקני החברה באמצעות מודל יעיל ופנימי שפותח בחברה - מודל "תעוזה".

על מנת לעמוד בכל היעדים הללו, וכתנאי הכרחי להצלחתה של הקבוצה, המבצעת מיזמי תשתית ענקיים במאות אתרים, יש הכרח בניהול מתקדם של המשאבים. לצורך כך הטמיעה "מקורות" בשנה החולפת מערכת ERP מבית SAP במסגרת פרויקט "אשכול", בתחומי הפיננסים והפיתוח. המערכת מחליפה את המערכות הישנות של החברה ומאפשרת לה לייעל ולפשט את תהליכי העבודה בתחומים אלו, כמו גם לשפר את הבקרה והמעקב הקיימים.

הישג נוסף שלנו בשנה האחרונה הינו חתימה על הסכם גמר התחשבנות עם המדינה, המסדיר התחשבנות רבת שנים בנושאים בהם התגלעו מחלוקות ואי הסכמות. ההסכם יאפשר ל"מקורות" להתמודד עם אתגרי העתיד באופן מיטבי,  יחזק את חוסנה הכלכלי ויתרום לקידום משק המים ולייעולו.

בשנת העבודה 2015 ניצבים בפנינו אתגרים גדולים ומורכבים. בכוחות משותפים נוכל להתמודד עִם כולם בהצלחה ולהמשיך לפעול כקבוצה איכותית ומקצועית, מהמובילות בעולם.

 

בחודש פברואר תציין "מקורות" 78 שנים להקמתה. אסיים בציטטה מתוך שירו של עמוס אטינגר, "מקורות – שבעים וממשיכים", אשר נכתב עבור "מקורות" לציון 70 שנה להקמתה, ציטטה המייצגת את רוח "מקורות" מאז ומתמיד ולעתיד:

                        
וּכְכָל שֶׁהַמְּדִינָה תַּמְשִׁיךְ מַיִם רַבִּים לִצְרֹךְ,
"מְקוֹרוֹת" תַּמְשִׁיךְ לְהִתְבַּסֵּס עַל יָזְמָה וְתִכְנוּן לִטְוָח אָרֹךְ.
כִּי חֲזוֹן הַמָּחָר שֶׁל "מְקוֹרוֹת" יְסוֹדוֹ בֶּעָבָר, בַּמְּוֹרֶשֶׁת
לְסַפֵּק מַיִם חַיִּים בָּאֵיכוּת וּבַכַּמּוּת הַנִּדְרֶשֶׁת.
   

 

                                                                                                  בברכה,
שמעון בן חמו, מנכ"ל
   
לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה