יו"ר - מרדכי מרדכי

"נמשיך להוות שחקן מרכזי במשק המים הישראלי ולספק מים להתיישבות, לחקלאות ולתעשייה"

עובדים יקרים,

שנת העבודה 2015 מציבה בפנינו אתגרים משמעותיים. גם השנה נמשיך לפתח את משק המים בישראל בהיקפים גדולים, בהתאם לתוכנית החומש שאושרה על ידי רשות המים, ונמשיך להוות שחקן מרכזי במשק המים הישראלי ולמלא את המשימה המרכזית והחשובה שלנו - אספקת מים להתיישבות, לחקלאות ולתעשייה.

קבוצת "מקורות" פועלת בשנים האחרונות במשק מים עסקי משתנה כחברה עסקית לכל דבר ועניין. הקבוצה פיתחה בשנים האחרונות את משק המים בישראל בהיקפים של מיליארדי שקלים והכול מחלקה הקטן בתעריף לצריכה הביתית (22%) ומגיוסי הון מתוקף היותה מדורגת מזה למעלה מעשור בדירוג המקומי הגבוה ביותר – AAA  (טריפל A) - על ידי חברת "מעלות Standard & Poor's", המתמחה במתן שירותי דירוגי אשראי וקרנות נאמנות. בחודשים הקרובים צפויה החברה לצאת לגיוס הון נוסף. גם השנה צפויים היקפי הביקושים להעיד על האיתנות הפיננסית של "מקורות" ועל האמון שרוחשים לה הגופים המוסדיים, ההון שיגויס מיועד בעיקרו למימון תוכנית הפיתוח של משק המים בישראל, שהינה משמעותית בכל קנה מידה.

בחודשים האחרונים אני מסייר במרחבי החברה כדי להכיר מקרוב את העבודה המתבצעת בשטח. אני מתרשם כל פעם מחדש מהיקף הפעילות החשובה לפיתוח משק המים ומהעובדים, העושים את מלאכתם הקשה במקצועיות רבה ובמסירות, גם בתנאי מזג אוויר קשים. העובדים של היום ממשיכים להגשים את הערכים של "מקורות" ואת המורשת של מייסדי החברה: למלא את המשימה הלאומית שהוטלה על החברה לספק מים בכל רחבי הארץ. הם עושים זאת בכל עת ובכל תנאי, תוך התייעלות וחדשנות, במקצועיות ובתחושה של שליחות, מחויבות לאומית, אחריות ואכפתיות – ערכים החרותים על דגלה מאז הקמתה.

בין הפרויקטים החשובים שראיתי במסגרת סיוריי אלה אזכיר את  פרויקט "המערכת החמישית לירושלים". חלקו המערבי של הפרויקט כבר הושלם והחלק המזרחי מתאפיין בייחודיות ובמורכבות הנדסית. הפרויקט ייתן מענה לצורכי ירושלים והסביבה בחמישים השנים הבאות. פרויקט נוסף בעל חשיבות לאומית רבה הוא חיבור הערבה הצפונית והתיכונה למערכת המים הארצית. החיבור למערכת הארצית יתגבר את אספקת המים ליישובים בערבה, המתבססת כיום על קידוחי מים מליחים מקומיים. אספקת מים בזמינות, באמינות ובאיכות גבוהה ממקור נוסף - מערכת המים הארצית - תאפשר להמשיך ולפתח באופן מואץ את הערבה, להגדיל את היקפי ההתיישבות, החקלאות המשגשגת ומיזמי התיירות באזור.

לצד אתגרי הפיתוח עומדים בפנינו גם אתגרים הנדסיים וטכנולוגיים. שמה של "מקורות" בעולם הולך לפניה בעיקר בשל יכולותיה הטכנולוגיות המתקדמות, שהנן תוצאה של 78 שנות ניסיון ועבודה. היכולת לפתח טכנולוגיות חדשות ולמסחר אותן היא המפתח לשמר את מעמדנו וייחודנו בעולם.

לאחרונה חזרתי מביקור בסין, במהלכו חתמתי על הסכם לשיתוף פעולה בין קבוצת "מקורות" לבין קבוצת BCG הסינית, העוסקת בתחום המים. הסכם זה צפוי להביא בהמשך פרויקטים דומים באתרים נוספים במדינה. העניין הרב של הסינים ב"מקורות" נובע מהצורך שלהם בידע ובטכנולוגיות מים מתקדמות מחד, ומהיכולת שלנו לתת מענה לצורך זה מאידך.
אחד מיעדיה החשובים של החברה הוא להמשיך ולמנף את הידע הטכנולוגי בארץ ובעולם, כך שיניב תועלת עסקית ל"מקורות",  למוניטין של תעשיית המים הישראלית ולחיזוק חוסנה המדיני והכלכלי של ישראל.
 
השנה אנו עומדים בפני אתגר גדול נוסף - השלמתו של מתקן ההתפלה באשדוד בהיקף של 100 מיליון מטר קוב מים. פרויקט ההתפלה נמצא לקראת סיום, בשלבי הרצה, מתקדמים והוא צפוי לספק מים במהלך השנה.

לצד פרויקטים מרכזיים אלה יבוצעו מאות פרויקטים נוספים, שימשיכו לחזק את משק המים בישראל למען הדור הנוכחי והדורות הבאים.

גם היום, כמו בעבר, עיסוק בתשתיות מים ובאספקת מים הוא שליחות ועשייה ציונית וערכית מהמעלה הראשונה. אין לקחת זאת כדבר מובן מאליו. מים זמינים בברזים בכל בית בישראל, שזו בעצם התוצאה של עבודתנו, מציבים אותנו בחזית תעשיית המים המקומית והעולמית בכל קנה מידה אפשרי.

בעוד ימים אחדים, ב-15 בפברואר 2015, כ"ו בשבט תשע"ה, תציין "מקורות" 78 שנים להיווסדה.
הדעה הרווחת היא כי שמה של החברה נולד משיבוש פסוק ד' בספר תהלים צ"ג: "מִקֹּלוֹת מַיִם רַבִּים אַדִּירִים מִשְׁבְּרֵי-יָם אַדִּיר בַּמָּרוֹם יְהוָה", כאשר המילה "מקלות" הפכה "מקורות".
כך או כך, שיבוש או כוונה, "מקורות" תמשיך להפיק ולספק מים רבים להתיישבות, לחקלאות ולתעשייה בכל עת ובכל תנאי, כדי לאפשר את הפיתוח והשגשוג במדינה. הקבוצה פועלת ותפעל לקידום משק המים בישראל לטובת כל משתמשיו מתוך ראייה לאומית ארוכת טווח, ותמשיך לספק פתרונות חדשניים וחכמים בתחום המים, בארץ ובעולם על בסיס הידע, המומחיות ההנדסית והניסיון שצברה במשך 78 שנים - למען הדור הנוכחי והדורות הבאים.

                                                                                 המשך עשייה פורייה,

בברכה,
מרדכי מרדכי, יו"ר
   
לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה