"מקורות פיתוח וייזום"

ביקור משלחת מאזרבייג'אן


מאת: איתי בורבא


בתאריך ה-14/10/12 נחתה בארץ משלחת מאזרבייג'אן, שכללה בין היתר את סגן השר למצבי חירום, שמשרדו אמון על הסוכנות לענייני מים במדינה. בשיתוף יו"ר החברה, וצוות המורכב מ"מקורות מים" ו"מקורות פיתוח ייזום", ערכה המשלחת ביקורים במתקני "מקורות" ובחוות חקלאיות, וכן קיבלה הדרכות בנושאים ספציפיים לפרויקטים בהם היא מעוניינת.
ארבעת הפרויקטים העיקריים הנבחנים הם: אספקת מעבדות ניידות ורכבי דיגום, הקמת מערך פיקוד ובקרה, הכנת תכנית אב למים והכנת מודל לחיזוי שיטפונות. הפרויקטים מהווים אבן דרך חשובה לפעילות החברה באזרבייג'אן וצעד ראשון לקראת פרויקטים נוספים בעתיד.

 


 

מתקן ההתפלה באשדוד


מאת: איתי בורבא

 

חברת "מקורות פיתוח וייזום" מקימה בימים אלה את מתקן ההתפלה באשדוד. המתקן עתיד לספק  100 מיליון מ"ק מים מותפלים בשנה החל בסוף שנת 2013. היקף ההשקעה המוערך בהקמתו נאמד בכחצי מיליארד דולר.
המתקן נמצא בשלבי הקמה מתקדמים מאוד.
לאחר מאמצים רבים נפתרה סוגיית ההיתרים, וההקמה מתמקדת בימים אלו בשלושה מישורים:
1. קידום בניית הצנרת היבשתית (אורך צינור של כ-2.6 ק"מ) – צנרת זו מאופיינת בטכנולוגיות C(Cover & Cut) C&C
2. הנדסה אזרחית במפעל עצמו, לרבות שלבי הבנייה המתקדמים: הטיפול המוקדם, מבנה RO, מבנה ההקשיה.
3. עבודות ימיות.
במקביל לפעולות הקמה אלה מתקדם גם נושא הרכש: ציוד, חוזים, בדיקות, הזמנות וכדומה.

 

הקמת מתקן ההתפלה באשדוד. צילום אלבטרוס

 


 

פעילות בהודו


מאת: כלנית בר עם


במסגרת הרחבת הפעילות לחו"ל, הגדירה "מקורות" את הודו כמדינת יעד מרכזית שבה היא מעוניינת לקדם ולבצע פרויקטים בתחום המים.
הודו הינה תת יבשת שאוכלוסייתה מוערכת בכ-1.2 מיליארד תושבים והיא השנייה בגודלה בעולם. השלטון בהודו הוא פדרלי, והיא מחולקת ל-28 מדינות בעלות שלטון מקומי.
 
בשל שטחה הגיאוגרפי הנרחב, הודו מתאפיינת באקלים מגוון. בחלקים רבים של הודו יורדת כמות גשמים רבה מאד. יחד עם זאת, להודו יש בעיית איגום מים ולכן היא איננה מנצלת את כמות הגשמים הרבה. בנוסף, העדר ניהול נכון של מקורות המים ותת תחזוקה של תשתיות המים יוצרת בעיות מים רבות בערים ובאזורים הכפריים. המדינה סובלת, בין היתר, מזיהום מקורות המים, בעיות חמורות באיכות המים, אבדן מים ומערכות אספקת מים לא יעילות.

יחד עם גורמים מקומיים מקדמת "מקורות" את פעילותה העסקית בהודו במספר ערוצים - הן בשיתוף פעולה מול גורמים ממשלתיים והן בהגשת הצעות למכרזים. "מקורות" מקדמת פעילות ייעוץ ופרויקטים מסוגים שונים במספר מדינות בהודו. תחומי הפעילות בהם מתמקדת החברה הינם מערכות אספקת מים, טיפול בשפכים, פתרונות הידרולוגיים, התפלה ועוד.

 


מתקני התפלה בקפריסין

 

בשנת 2011 זכתה חברת "מקורות פיתוח וייזום במכרז בין-לאומי לשדרוג ולתפעול מתקן התפלה בלרנקה. המתקן יתפיל 60,000 מ"ק מי ים ביום, ויספק אותם לרשות המים בקפריסין למשך 27 שנים. היקפו הכספי של הפרויקט נאמד בכ-400 מיליון דולר.
הפרויקט נמצא בימים אלה בשלבי תכנון: שלב התכנון הבסיסי הסתיים והתכניות אושרו על ידי הרשות הקפריסאית (WDD). השלב הנוכחי הוא התכנון המפורט, אשר אמור להסתיים בסוף נובמבר-תחילת דצמבר. במקביל פעילות רכש מסיבית לפרויקט.
עבודות הקמה וביצוע בשטח מתוכננות לפברואר-מרץ 2013, ותימשכנה 8-9 חודשים.
הפרויקט צפוי להסתיים ולספק מים באיכות הנדרשת ביוני 2014.

בנוסף, בשנת 2009 זכתה "מקורות פיתוח וייזום" יחד עם השותפה חברת LOGICOM מקפריסין, במכרז B.O.T בין-לאומי לתכנון, מימון, הקמה ותפעול של מתקן להתפלת מי ים בלימסול שבקפריסין. במסגרת הפרויקט יתפעלו החברות את מתקן ההתפלה במשך 25 שנים והוא יספק, עם השלמתו, יסופקו למעלה מ-40,000 מ"ק מים מותפלים ביום לרשות המים בקפריסין. היקפו הכספי של הפרויקט נאמד בלמעלה מ-500 מיליון דולר.
המתקן בלימסול עבר בהצלחה את ההרצה היבשה. ההרצה במי ים תתבצע ברבעון הראשון של שנת 2013. המתקן אמור לספק מי שתייה בתחילת יולי 2013.

באמצעות שני מתקני ההתפלה הללו תספק "מקורות" כ-40% מתצרוכת המים בקפריסין, ותפתור את בעיית המחסור הגובר במים.

המתקן בלימסול, קפריסין

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה