דבר מנכ״ל ״מקורות״

עובדות ועובדים יקרים,

אנו מסיימים בימים אלה את שנת 2015 - עוד שנה מאתגרת עבור "מקורות".  שנה שבה עמדנו ביעד המרכזי של פעילותנו: אספקת מים לתושבי המדינה באיכות מיטבית, בזמינות ובאמינות.

יעד מרכזי נוסף שקידמה "מקורות" היה המשך פיתוח משק המים בהתאם לתוכנית החומש. בשנה החולפת השקיעה "מקורות" כ-800 מיליון ₪ ביישום התוכנית, הכוללת פרויקטים לאומיים-אסטרטגיים כגון השלמת "המוביל הארצי החדש", "המערכת החמישית לירושלים", "הנקז המזרחי", חיבור הערבה למערכת המים הארצית ועוד.

במקביל לאתגרי האספקה והפיתוח שבפניהם עמדה "מקורות", מתמודדת הקבוצה גם עם נושא הרגולציה ארוכת הטווח, המחייב את "מקורות" להיערך לתרחישים שונים ולהמשיך בהתייעלות התפעולית.

"מקורות" חותרת כל העת להתייעלות, לרבות בתשומות ייצור ואספקת המים. כך למשל הקבוצה מקפידה לעמוד ביעד חיסכון שנתי בהוצאות האנרגיה. מבין הדרכים להשגת יעד זה החלה אשתקד "מקורות" לרכוש חשמל מיצרן פרטי ("דוראד") בעלויות מופחתות. זאת בצד המשך ייצור "חשמל ירוק" במתקניה באמצעות טורבינות הידרואלקטריות ומערכות פוטו-וולטאיות, וכן התאמת מערכות אספקת המים לשאיבה אופטימלית בהתאם לתעו"ז (תעריף עומס וזמן).

"מקורות" מציגה איתנות פיננסית מרשימה ושומרת מזה 13 שנים ברציפות על דירוג האשראי המקומי המקסימאלי (IL/AAA) על-ידי חברת "מעלות S&P". השנה גייסה "מקורות" חצי מיליארד ש"ח בהנפקה פרטית של אגרות חוב למשקיעים מוסדיים. לקבוצה הוזרמו ביקושים בהיקף של קרוב למיליארד ₪ - כפול מהיקף הגיוס שתוכנן. נתונים אלה מצביעים על האמון וההערכה של בעלי העניין בביצועי "מקורות" ובאופן ניהולה. בנוסף, "מקורות" נערכת לגיוס אג"ח סחיר בבורסה, בהתאם למדיניות רשות החברות הממשלתיות ולהחלטות הדירקטוריון.

במקביל לדירוג האשראי הגבוה לו זוכה "מקורות", גם בתחום האחריות החברתית-סביבתית שומרת החברה מזה 3 שנים ברציפות על הציון המקסימאלי, "פלטינה פלוס", בדירוג "מעלה" להשקעה חברתית-סביבתית.

"מקורות" המשיכה למצב את עצמה כקבוצה עסקית מובילה, הבולטת בהישגיה במכלול תחומי הליבה של פעילותה. השילוב של ניהול נכון וטכנולוגיות חדשניות תורם להעצמת המוניטין המקצועי של "מקורות" בשווקים הבין-לאומיים. הדבר בא לידי ביטוי בהתעניינות הרבה בפעילות הקבוצה בתערוכת "ווטק 2015" שהערכה באוקטובר השנה, כמו גם בפרויקטים הנמצאים בשלבי התהוות או ביצוע במקסיקו, קפריסין, רומניה, סין, פרגוואי, בורמה ועוד.

בהקשר זה חותרת "מקורות" כל העת למיצוי הפוטנציאל הטמון ביתרון הגודל של הקבוצה, הכוללת את חברות הבנות "מקורות פיתוח וייזום" ו"שח"מ מקורות ביצוע". "מקורות פיתוח וייזום" השלימה השנה את פרויקט הדגל שלה, מתקן ההתפלה באשדוד, שמספק 100 מיליון מ"ק מים מותפלים למערכת הארצית. "שח"מ מקורות ביצוע" הקימה את המערכת לקליטה ולהזרמת המים המותפלים מהמתקן, כמו גם מארבעת מתקני ההתפלה הנוספים שלאורך רצועת החוף, במסגרת הקמת ה"מוביל הארצי החדש". החברה מבצעת באופן מקצועי ואיכותי את מרבית הפרויקטים המורכבים והגדולים של "מקורות" (כ-66% מכלל הפרויקטים).

פרויקט נוסף המהווה חלק ממארג זה ונמצא בימים אלה בשלבי ביצוע מואצים הוא המקטע המזרחי של "מערכת המים החמישית לירושלים". במסגרת המקטע תיחצב בהר מנהרה ראשונה מסוגה בארץ להולכת מים, באורך של כ-13 ק"מ ובקוטר של 100 אינץ' בטכנולוגיית TBM. לא רק בישראל מנהרה מסוג זה נחשבת לפורצת דרך. גם בעולם קיימות מנהרות בודדות העונות לאתגר הטכנולוגי-הנדסי המורכב שמובילה "מקורות".

פעילותה של "מקורות" בכל הגזרות לא הייתה יכולה להתבצע ללא המשאב האנושי האיכותי של הקבוצה – אתם, העובדות והעובדים. אני מבקש בהזדמנות זו גם להביע את הערכתי והוקרתי לפורשים לגמלאות ולגמלאים, על העבודה שביצעו במשך שנים ארוכות, איש איש בתחומו, עבודה שהייתה להם דרך חיים.

פנינו, אם כן, קדימה – ליעדים הרבים הנכונים לנו ב-2016. במסגרת זו נמשיך לפתח ולהטמיע מערכות לניהול ותפעול אינטגרטיבי מיטבי של מערכות אספקת המים ומשק האנרגיה של החברה, תוך התאמה לעידן ההתפלה, נפעל לשיפור והתאמת הסביבה והתנאים הרגולטוריים לצרכי החברה תוך עמידה ביעדי ההתייעלות הנדרשים, וכן להרחבת מצאי המים וחתירה כתמיד למצוינות בכל התחומים, ובכלל זה הגדלת מקורות ההכנסה של הקבוצה ושיפור הרווחיות. 

 

                                                                                                                      

בברכה,

שמעון בן חמו

מנכ"ל

   

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה