דבר יו״ר ״מקורות״

עובדות ועובדי "מקורות",

לאחרונה חזרתי עם משלחת של "מקורות" מביקור בפרגוואי. מטרת הביקור הייתה לקדם פרויקט משותף המיועד לספק מי שתייה לאוכלוסייה של כמיליון תושבים במספר ערים הסובבות את עיר הבירה של פרגוואי, אסונסיון. במהלך השיחות שהתקיימו הדגיש נשיא המדינה הדרום-אמריקאית את החשיבות הרבה שהוא רואה בשיתוף פעולה עם חברה כמו "מקורות", חברה מובילה בעולם בתחום המים. הנשיא ציין כי הוא מאמין שבעזרת "מקורות" יינתן הפיתרון המיטבי לביקוש הגובר למים בבירת המדינה וכי בכוונת ממשלתו לקדם שיתוף פעולה זה במהלך שנת 2016.

גם במקסיקו קידמנו את שיתוף הפעולה והוגדרו הפרויקטים לחתימה ולביצוע במהלך השנה הבאה.

הפרויקטים המתבצעים מצטרפים לשני מתקנים שכבר הוקמו על-ידי קבוצת "מקורות" לאספקת מי ים מותפלים בקפריסין, לשדרוג מתקן מכון טיהור שפכים ברומניה המתבצע בימים אלה ועוד. כמו כן מתוכננים שיתופי פעולה במדינות נוספות.

המוניטין של "מקורות" כחברה מובילה בעולם בתחום המים זכה לתהודה גם במסגרת תערוכת "ווטק 2015", שהתקיימה לאחרונה. משלחות בין-לאומיות רבות הביעו התעניינות בטכנולוגיות החדשניות של "מקורות" ובקידום שיתופי פעולה על בסיס הידע, הניסיון והיכולות המוכחות של הקבוצה בהתמודדות עם מגוון צרכים: ניהול משברי מים, הגדלת מצאי המים, ייעול ושדרוג תהליכים, ויישום פתרונות מערכתיים כוללים.

הפעילות בעולם נעשית במקביל לפיתוח משק המים בישראל. "המוביל הארצי החדש", עורק המים הראשי שישרת את תושבי המדינה בעשרות השנים הבאות, קרם עור וגידים, והפך לעובדה קיימת בשטח. במסגרת "המוביל הארצי החדש" יוזרמו מים מותפלים גם לירושלים וליישובי הסביבה, באמצעות "המערכת החמישית לירושלים". בימים אלה מיגעה מהפכת המים של "מקורות" ויצירת מציאות חדשה בישראל גם לערבה הרחוקה. הקבוצה מקדמת את חיבור האזור הצחיח של המדינה למערכת המים הארצית ובכך יוצרת מקור מים אמין נוסף ליישובי הערבה ומסייעת לטיפוח דורות חדשים של מתיישבים ולביסוס החקלאות בחבל ארץ זה, כאינטרס לאומי.

פרויקט חשוב אחר שכבר מניב תוצאות הוא המתקן להתפלת מי ים באשדוד, שהקימה "מקורות ייזום ופיתוח". המתקן החל להזרים מים למערכת המים הארצית 100 מיליון מ"ק בשנה.

כפועל יוצא מפעילותה רחבת ההיקף לפיתוח משק המים ולתפעולו השוטף, "מקורות" היא צרכנית החשמל הגדולה ביותר בישראל: שיעור צריכת האנרגיה שלה הינו 4% מסך צריכת החשמל במדינה והוא מהווה למעלה מ-90% מההוצאות המשתנות בגין אספקת מים. לפני כמספר חודשים פתחתי את מושב האנרגיה במסגרת "ועידת תשתיות ישראל", הרביעית במספר. בדבריי בפני גורמים מרכזיים מתחום משק התשתיות הישראלי סקרתי את המאמץ הרב שמשקיעה "מקורות" בייעול השימוש באנרגיה בכל שלבי שרשרת אספקת המים ואת התוצאות שאליהן הגיעה הקבוצה: בעשור האחרון חסכה "מקורות" כ-20% בהוצאות האנרגיה באמצעות שילוב של פעילויות במספר זירות.

הפרויקטים וההישגים האלה, אשר משקפים רק חלק מעשייתה הנרחבת של "מקורות", מעידים על העובדה שהקבוצה משכילה לתת מענה הולם לצורכי המדינה, להתאים את עצמה למציאות המשתנה ולחשיבה עסקית רחבה, כמו גם למנף את יכולותיה לשיתופי פעולה חוצי ימים – שיתופי פעולה המבססים את מעמדה של "מקורות" כקונצרן גלובלי ותורמים לחיזוק חוסנה המדיני והכלכלי של ישראל.

בצד אלה  עומדים בפני "מקורות" אתגרים רבים בתחום הרגולציה. השלמת הרגולציה ארוכת הטווח דורשת מ"מקורות" ראייה יצירתית והתמודדות עם האתגרים הצפויים בתחום זה, ובכלל זה עמידה ביעדי ההתייעלות התפעולית של החברה ואף שיפורם.

הודות לאנשי המים המקצועיים והמסורים של "מקורות", מנהליה ועובדיה, אני משוכנע כי הקבוצה תמשיך ותציב את יעדיה הלאומיים והעסקיים לנגד עיניה, תמשיך ותוביל מדיניות של צמיחה ופיתוח בראייה כלל-ארצית, בצד חתירה מחייבת ליעילות ולמצוינות. 

ביחד, נדע להמשיך ולהשיג הישגים מרשימים ולעמוד בהצלחה בכל אתגרי המחר.

בהזדמנות זו, אני מבקש גם להודות לעובדים העוזבים אותנו בסוף השנה במסגרת הפעימה השלישית של תהליך הפרישה המוקדמת, זאת כחלק מיישום ההסכם הקיבוצי החדש. "מקורות" הייתה לכם לבית לאורך שנים רבות, "מקורות" תישאר לכם לבית גם עם יציאתכם לפרק חדש בחייכם.                                                                                                        

בברכה,

 מרדכי מרדכי

יו"ר מועצת המנהלים

   

 

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה