מ״מ סמנכ״ל אר״מ - דני סופר

סמנכ״ל אר״מ

פרס מנכ"ל למצויינות לצוות הנדסת אלקטרוניקה של מרחב המרכז
 

כתבה: שירה זינגר, מנהלת יחידת משאבי אנוש


בשבוע האחרון הוענק פרס מנכ"ל למצוינות לצוות הנדסת אלקטרוניקה של מרחב המרכז.
הצוות יזם, פיתח, הוביל והטמיע  מערכת בקרת כניסה עבור מתקני החברה, מערכת MEKLOCK.
המערכת הוטמעה באופן נרחב בכלל החברה ומשמשת מאות עובדים מהמטה ומהמרחבים לצרכים שונים, החל מניווט למתקנים, חימוש וניטרול אתרים וקבלת נתונים תפעוליים.
המערכת מפחיתה עומסים בחדרי הבקרה באופן משמעותי – בחודש אפריל 2016 לדוגמא נחסכו בחדרי הבקרה צפון ודרום ירקון יחדיו למעלה מ4400 שיחות טלפון שעניינן בחימוש, ניטרול ובקשת נתונים תפעוליים.
מעבר לכך, הפרויקט נמצא בשלבים הסופיים לחתימת הסכם שת"פ משולש למיסחור הטכנולוגיה וקבלת תמלוגים על ידי "מקורות" בתמורה לשיווק של הטכנולוגיה הנ"ל בעולם על ידי חברת מנעולים אלקטרוניים.
הפרויקט הוגש לקול קורא לקרן H2020 להגנת תשתיות באיחוד האירופי לטובת קבלת חשיפה נרחבת ומימון פיתוחים נוספים על ידי הקרן. הפרויקט זכה והקרן תממן פיתוחים נוספים וחדשים של מערכת הMEKLOCK בסך של 420,000 יורו!
אנו מוקירים את העובדים העוסקים במלאכה, גאים בחשיבה היצירתית המחברת טכנולוגיה פורצת דרך לצרכי התפעול של החברה ומברכים אותם בברכת ישר כוח!!!
הפרס ניתן לצוות העובדים על פועלם בפיתוח והטמעת מערכת בקרת כניסה עבור מתקני מקורות, מערכת MEKLOCK. הצוות בהנהגתו של גיל גרוסקופ יזם, אפיין, והטמיע את המערכת שהגיעה לתוצאות מבטיחות ומצוינות.

 

 

משאבי אנוש – פעילות רווחה

כתבו וצילמו: יחידת משאבי אנוש

הנהלת "מקורות" מייחסת חשיבות רבה למשאב האנושי ומאמינה שבאמצעות ההשקעה בעובדים, ניתן להפיק את מרב כישוריהם, מה שיוביל לצמיחתם האישית ולהתפתחותם ויתרום גם לחיזוק הזדהות העובדים עם הארגון.
הנחת היסוד היא שהעובדים הם הכוח המניע את החברה.
תפיסת עולמנו גורסת כי סביבת עבודה מכבדת ומצמיחה משפרת את ביצועי העובדים, תורמת להשגת יעדים ומובילה לשביעות רצון הדדית. 
לפיכך, בתקופה האחרונה פועל מערך משאבי אנוש במטה ובמרחבים, ביתר שאת, למען שיפור רווחתם האישית של העובדים, תוך קידום מגוון פעילויות שמטרתן ליצור סביבת עבודה איכותית, מגובשת ומהנה.
להלן מספר אירועים שהתקיימו לאחרונה על-ידי מערך משאבי אנוש במטה ובמרחבים:


תערוכת אומנות ארצית:
הנהלת החברה, בשיתוף ועד המהנדסים, יזמו לראשונה תערוכת יצירות אומנות שבה הוצגו עשרות יצירות של עובדי החברה וגמלאיה. במסגרת התערוכה ניתנה הזדמנות נהדרת להכיר פנים נוספות של עובדינו.
היצירות הוצגו בקמפוס "מקורות" (מרכז ההדרכה)


"עובד מקורות" – ציורו של עובד מרחב הצפון משה הרפז ז"ל


חלק מהאומנים אשר הציגו בתערוכה. צילם: דוד מנחם


פעילות גיבוש במרחב המרכז:
פעילות גיבוש חוויתית, אתגרית ותחרותית שכללה "חאפלה",
מסיבת ריקודים, לינה באוהלי אירוח באווירה מדברית – מרחב המרכז 

יחידת השפד"ן:
ארוחת גיבוש והוקרה לעובדי יחידת השפד"ן. חלוקת שוברי שי כאות הוקרה על עבודתם הקשה והמאמצים הכרוכים בהפעלת המתקנים החדשים ביחידה.

חגיגות יום הולדת לעובדי המטה שנולדו בחודשים פברואר ומרץ:

  

 

 

 


 

מסלול הסמכה חדש לתחום אוטומציה ובקרה
 

כתבו וצילמו: היחידה לפיתוח ארגוני והדרכה

 

בתחילת שנת 2017 נפתח מסלול הכשרה רב שלבי בתחום האוטומציה והבקרה. המסלול נפתח ביום מבוא לכלל העוסקים בחשמל ואלקטרוניקה בחברה (כ-150 איש), וכלל סקירה מלאה של נושאי הליבה בתחומי האוטומציה, הבקרה ואבטחת מידע.

  • הפעילות תועדה והותאמה למערכי למידה בוידאו, שיונגש בפורטל החברה
  • יום העיון פותח על ידי היחידה בשיתוף עם מוקדי ידע מכל החברה. הוא יהווה בסיס לכל יתר ההדרכות בתחום


תודות למרצים: איגור פלצב, ניצן בן מוחה, גיל גרוסקופ, שי שגיא, נורי מררו, שמעון שטרית, אודי רוט ורפי ארז.

 

 

לומדות חדשות ככלי למידה במקורות

במסגרת תכנית הלמידה באשכול הבטיחות, פותחו השנה שלוש לומדות חדשות. מטרתן לרענן תחומי ידע ממוקדים הנוגעים לבטיחות. אחת הלומדות עוסקות בבטיחות לעובדי מעבדות. הלומדה פותחה בשיתוף עם יחידת הבטיחות במטה ועם מוקדי הידע במעבדות עצמן.
הלומדה לקוחה כולה מחיי היומיום במעבדות. תרחישים שעלולים להיגרם לעובדי המעבדות באם לא ישמרו על כללי הבטיחות התקינים. הלומדה משלבת למידה פעילה המחייבת חשיבה ומאפשרת הטמעה של הידע הנדרש.

תודות לרם פורת ולצוותי המעבדות על שיתוף הפעולה בפיתוח התכנים ללומדה.


תרגול שימוש במטף כיבוי

כיבוי אש הנו חלק בלתי נפרד מנושא הבטיחות. כלל עובדי החברה עוברים הדרכה בתחום  באמצעות לומדות והדרכות שונות. בוועדת הבטיחות הוחלט כי 40%  מעובדי מטה החברה יעברו גם תרגול מעשי כדי להבטיח שבכל מסדרון יהיו לפחות שני עובדים שיוכלו לתת מענה במצב חירום של תחילת שריפה. התרגול כלל הדרכה קצרה על סכנות ודוגמאות למקרים שהתרחשו.
עובדים שעברו את ההדרכה הודו עליה. הם אמרו כי למדו לבצע פעולות שלא הכירו והמליצו לעשות זאת שוב. מהדרכה זו עלה הצורך בקניית מטפים עבור עובדי החברה.

 

 
בטיחות לעובדי שדה
כחלק מתוכנית הבטיחות עוברים עובדי השדה הדרכות רענון אחת לשנה. אחד האתגרים של מח' הדרכה הוא לייצר חדשנות ועניין בקרב המודרכים, על מנת לוודא למידה אקטיבית ושיפור טיב בהדרכות. השנה, לראשונה הוחלט לבצע סרטון המבוסס על  התרחשויות אמיתיות עימן התמודדו העובדים שילווה את ההדרכה. הסרטון מבוסס כאמור על אירועי בטיחות שהתרחשו בשנה שעברה בחברה. השימוש במצלמת Go Pro  ושילוב מצלמה רגילה איפשרו לערוך את הסרטון גם דרך עיניהם של העובדים ובכך להתחבר לאופן חשיבתם, לנתחה ולבחור ביחד עם כלל המודרכים, את דרך הפעולה הנכונה.

 

 

הכשרת קציני בטיחות בתעבורה
כחלק מהמעבר להדרכות פנים-ארגוניות, הוכשרו קציני הבטיחות בתעבורה כמדריכים פנימיים. במסגרת זו רועננו מערכי ההדרכה השנתיים בנושאי- גרורי גרורים ומלגזנים, וההדרכות תבוצענה על ידי קציני הבטיחות בתעבורה שהוכשרו, כאמור, לליבת העניין. מסלול הכשרה זה כולל חמישה מפגשי למידה אינטגרטיבית, בהם יקבלו הלומדים כלים להכשרת מרצים, להדרכה עיונית ולהדרכה מעשית בשטח. תכני ההדרכה פותחו תוך התייחסות לשלושה היבטים- תפיסה,ידע ומיומנות.

 

 

פיתוח מנהלים                    
במסגרת התכנית לפיתוח מנהלים נבנה מודל הכולל 3 אשכולות למידה. כל אחד מהאשכולות במודל כולל תוכנית פיתוח סדורה התואמת את השלב ההתפתחותי- ניהולי בו מצוי המנהל. האשכול הראשון מתייחס לאופן קליטת המנהל החדש. במסגרתו מקבל המנהל מיומנויות בסיסיות בניהול ונחשף המנהל החדש לעולם הניהול ב"מקורות". בנוסף, הוא מקבל סט כלים ניהולי-בסיסי לכניסתו לתפקיד. לאחרונה, החל פיילוט להטמעת כלי ניהול דיגיטלי זה השונה ליחידות לימוד בעולם הניהול (פרוסו).

 


סמינרי תקשורת בנושא - אנגלית עסקית
במהלך הרבעון הראשון התקיימו סמינרי תקשורת בשפה האנגלית עסקית בנושאי-

  • כתיבת מיילים ושיח במפגש חברתי-עסקי.
  • מיומנויות פרזנטציה ועמידה מול קהל.

הסמינרים כוללים למידה עיונית ולמידה מעשית- תרגול, ביצוע סימולציות וקבלת משוב.


תחקיר והפקת לקחים
במסגרת הטמעת מתודולוגיה לביצוע תחקיר והפקת לקחים החל לאחרונה הליך למידה בארגון. במסגרת ההליך בנושא פותחה והועברה סדנה למתאמי ניהול סיכונים המלמדת כיצד לבצע תחקירים באופן מתודולוגי, מקצועי ואיכותי. ההדרכה הותאמה לנוהל הקיים בנושא בחברה. הסדנה כללה ניתוח מקרי בוחן  ועיבודם  למתודת הפקת לקחים. תכנית ההמשך תכלול גם את הטמעת הנושא בקרב קהלי יעד רלוונטים נוספים.

 


 

שיפור וחיזוק המוכנות לאירוע רעידת אדמה

כתב וצילם: שמעון ראש, מנהל יחידת מל"ח

לאורך השנים השכילה "מקורות" לפתח ולהשקיע בתחום המוכנות לחירום, מתוך ידיעה ברורה כי רק הערכות נכונה לשעת חירום תבטיח רציפות תפקודית, המשכיות עסקית ותפקוד תקין ואמין של משק המים גם בשעת חירום.
הערכות לחירום מחייבת שיפור מתמיד, תוך הסתכלות מערכתית רחבה הכוללת חשיבה יצירתית ותכנון ארוך טווח. להלן סקירה קצרה על מגמות חדשות, שיפורים וחידושים בתחום ההערכות לחירום.

רעידות אדמה:
ערי אוהלים - במסגרת הרחבת מדיניות ההערכות לרעידות אדמה גם ל"יום שאחרי", הוכנו במרחב הצפון שתי מכולות המיועדות לשמש משפחות עובדים באם ביתם ייפגע מאירוע רעידת אדמה. המכולות כוללות: אוהלים, כסאות, שולחנות, שקי שינה, תאורה, גנראטורים וציוד נלווה נוסף. כל מכולה מסוגלת לתת מענה לכ -120 איש.


מכולה ל"ערי אוהלים"
ייצור מים ממתקן נייד - הכנסת מתקן נייד מבוסס סינון  UF בספיקה של 5 מק"ש לצורך מתן מענה לאספקת מים מיידית בקידוחים שהושפעו מאירוע רעידת אדמה.


מתקן סינון נייד בשיטתUF
 

 

לומדה אינטראקטיבית בנושא מוכנות והתמודדות נכונה ברעידת אדמה – במהלך שנת 2017 יתרגלו העובדים, באמצעות לומדה אינטראקטיבית, דרכים לשיפור המוכנות  לקראת אירוע רעידת אדמה במקום העבודה ובבית. הלומדה היא פרי שיתוף פעולה של יחידת מל"ח ויחידת ההדרכה.
חוברת לשיפור המוכנות לקראת אירועי חירום - במהלך שנת 2017 תופץ לכלל העובדים חוברת מידע לסיוע בזמן חירום. תפיסה זו נשענת על ההכרה כי הערכות מוקדמת תעניק לכל אחד מאיתנו כלים טובים יותר להתמודדות בזמן אמת.
מכשיר להתראה מפני רעידות אדמה – שמירה על חיי אדם הינה ערך עליון במוכנות החברה לחירום. בכל מתקן המאויש ביותר מ- 30 עובדים יותקן מכשיר להתראה מפני רעידת אדמה (הותקנו 19 מכשירים מתוך 26 מכשירים מתוכננים). למכשירים יכולת  לזהות רעידה עד כ-20 שניות לפני התרחשותה! המכשירים מחוברים למערכות הכריזה המקומיות ומוציאים התראה בהתאם.
טיפול מתמשך, עקבי וסדור  בכל תחומי הפעילות בחברה, מבטיח כי "מקורות" תהיה ערוכה לספק את צרכי משק המים בשגרה ובחירום בהתאם ליעדי החברה ולאמות המידה שהוגדרו ברגולציה ואף לסייע לגופים אחרים במשק המים כדוגמת תאגידי המים והרשויות המקומיות. כחברת המים הלאומית עלינו להמשיך ולפעול למען חיזוק החברה מתוך הבנה ברורה, כי "מקורות" הינה עמוד השדרה של משק המים במדינת ישראל. תפקודה בשגרה ובחירום מהווים נידבך משמעותי וחשוב בחוסנו של המשק הישראלי.

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה