נאום וברכת מנכ״ל ״מקורות״

נאום מנכ״ל ״מקורות״

ד"ר יובל שטייניץ, שר התשתיות הלאומית, האנרגיה והמים
מר מרטין וויס, שגריר אוסטריה בישראל
מר מרדכי מרדכי, יו"ר דירקטוריון "מקורות"
מר אלכס קושניר, מנהל הרשות הממשלתית למים וביוב
מר שאול מרידור, מנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים
מר סטפן הרינג, מנהל חטיבת המִנהור, חברת זובלין יגר
חברי דירקטוריון, חברי הנהלה, שותפים לדרך, קהל נכבד,

בעוד שלושה ימים תחגוג מדינת ישראל את יום העצמאות. במועד זה, לפני ששים ושמונה שנים,  הניחה "מקורות" את קו המים הראשון לירושלים. קו מים שהציל מצמא את העיר הנצורה בימי מלחמת העצמאות וחיזק את עמידת התושבים בימים הקשים.
מאז, המשיכה "מקורות" במחויבותה הלאומית והקימה מערכות מים נוספות לבירת ישראל, שחיזקו את חוסנה ותרמו לשגשוגה.
בתחילת שנות ה-50 בנתה החברה את המערכת השנייה לירושלים, שהחליפה את קו המים הזמני שהוקם בימי מלחמת העצמאות. בסוף שנות ה-70 הגדילה "מקורות" את כמויות המים לעיר באמצעות מערכת אספקה שלישית ובשנת 1994, לצורך חיבור ירושלים למערכת המים הארצית, חנכה את מערכת האספקה הרביעית.


היום, במעמד זה, של הנחת אבן הפינה לכריית מנהרת המים הראשונה בישראל, אנחנו מסתכלים קדימה, אל עבר חמישים השנים הבאות.
בעקבות הצפי לעלייה תלולה בביקושים למים בבירה וסביבותיה פועלת "מקורות" בשנים האחרונות להשלמת הקמתה של מערכת אספקת המים החמישית לירושלים. מערכת, שתאפשר עמידה ביעדי אספקת המים לאזור בחמישים השנים הבאות. בשל חשיבותה, הגדירה ממשלת ישראל את המערכת כמפעל תשתית לאומי.
הגדלת כמויות המים לירושלים וסביבותיה היא חלק מבשורה כוללת יותר שהביאה "מקורות" למשק המים בשנים האחרונות, עם הכניסה של ישראל לעידן ההתפלה והקמתו של "המוביל הארצי החדש". פרויקט תשתית עצום, המאפשר לספק 600 מיליון מטר קוב מים מותפלים לרחבי הארץ ועד לפסגותיה הגבוהות של בירתנו -  ירושלים.
"מערכת אספקת המים החמישית לירושלים" מתחברת ל"מוביל הארצי החדש" – ובכך, גם הבתים בירושלים וביישובי הרי יהודה יקבלו מים לשתייה המגיעים מהים, באיכות מיטבית, בזמינות ובאמינות.
בשורה זו הגיעה לא מכבר לאזור העיר בית שמש וסביבותיה, עם השלמת המקטע המערבי של מערכת זו. כעת, אנו עומדים לפני ביצוע המקטע המזרחי, שיתחיל כאן בצומת אשתאול, נקודת הסיום של המקטע המערבי, ויגיע עד לעמק מוצא, נקודת החיבור למערכת המים העירונית של ירושלים.
אתגרים רבים, טכנולוגיים והנדסיים, ניצבים בפני "מקורות" בפרויקט לאומי זה. תוואי המערכת עובר בשטח הררי ומבותר, בעל רגישות סביבתית גבוהה. "מקורות" מחויבת לשמירה על ערכי הטבע והנוף, כמו שהיא מחויבת לעמידה ביעדי אספקת המים. כדי לצמצם את הפגיעה באותם ערכים יקרים, התקבלה ההחלטה על כריית מנהרת הולכת המים בחלק זה של הפרויקט.
 
כריית המנהרה מהווה אתגר מורכב מאוד -  זו תהיה למעשה מנהרת המים הראשונה מסוגה בישראל ומהבודדות הפעילות כיום בעולם. לאורך כשלושה-עשר קילומטרים של המנהרה יוזרמו המים בטכנולוגיית לחץ מתקדמת ויטפסו עד לגובה של כתשע מאות מטר. 
אך מיום הקמתה, לפני כמעט 80 שנים, עמדה "מקורות", חברת המים הלאומית של ישראל, בפני אתגרים גדולים ויכלה לכולם. מאז הקמתה של המדינה לא היה יום בו לא עמדה "מקורות" בכל יעדי אספקת המים, וזאת במדינה השוכנת על סף מדבר. זוהי מחויבותנו הלאומית ואותה אנחנו מבצעים מתוך תחושת שליחות לאומית, תחושה המאפשרת לנו לעמוד בכל אתגר הניצב בדרכנו לאספקת מים סדירה במדינה.
וגם לאתגר חדש זה נוכל!!!
אני מבקש בהזדמנות זו לברך את מר סטפן הרינג, מנהל חטיבת המנהור, בחברת "זובלין יגר", שזכתה במכרז לביצוע עבודות כריית המנהרה ולהודות לך, השר הממונה, ד"ר יובל שטייניץ, על תמיכתך בפעילותה של קבוצת"מקורות" לפיתוח משק המים בישראל.

נעשה ונצליח. תודה רבה.

 

 

                                                                                                                      

שמעון בן חמו

מנכ"ל

 

 

 

צילום: יוסי את עוזי

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה