סמנכ"ל הנדסה וטכנולוגיה – אברום בן יוסף

סמנכ"ל הנדסה וטכנולוגיה

פיתוח לומדות להטמעת הוראות מהנדס ראשי

מאת רוני רן, מנהל יחידת שירותי הנדסה

הוראות מהנדס ראשי במקורות הן הכלי המרכזי לתיעוד, להפצה ולפיתוח של הנחיות, סטנדרטים וידע הנדסי בחברת מקורות.
מעצם טבען חלק מההוראות פונות בו זמנית לכמה קהלי יעד בעלי רקע מקצועי שונה. יתר על כן, ההוראות כשלעצמן לעתים מורכבות וארוכות ולא פעם נוצרת בעיה בהבנה וביישום מלא  שלהן. על כן אנו נוהגים לערוך השתלמויות תקופתיות ברמה הארצית וברמת המרחבים/חבל לשם הטמעתן.
ככלי להטמעת ההוראות באפקטיביות, יזמנו ביחידת שירותי הנדסה בשיתוף מחלקת ההדרכה, המרחבים וגורמים רלוונטיים בשח"מ, כמה לומדות ייעודיות שינגישו לעובדים הוראות מרכזיות בדרך בהירה וידידותית, תוך שימוש באמצעי מולטימדיה מגוונים.
בשלב זה פותחו ארבע לומדות, כל לומדה עוסקת בהוראה אחת, או חלק ממנה. במרבית הלומדות יש בתחילתן אפשרות לבחור במסלול למידה בהתאם לקהלי היעד.
הלומדות מכוונות ללמידה של משתמש יחיד, או ללימוד משותף של כמה עובדים בכיתת מחשבים בהנחיית גורם מקצועי. בסיום כל לומדה יינתן מבחן/ מבדק קצר, שתפקידו לוודא כי עיקר המסרים הובנו ונלמדו כראוי.  
הפיילוט כולל את  ההוראות האלה :

  1. המ"ר 332.007 – ביצוע ריתוך השקה בהצמדה מלאה צינורות פלדה בקטרים עד "20 עם ציפוי פנים בטיח צמנטי.
  2. המ"ר 512.006 – נוהל פירוק והרכבת משאבות במתקנים.
  3. המ"ר 421.008 – מפרט עבור דרישות טכניות לצביעת משטחי מתכת באמצעות צבעים וציפויים.
  4. המ"ר 331.008 – מפרט לתכנון וביצוע הנחת קווי צינורות פלדה בקוטר ''60-''108 עטופים בפוליאתילן שחול.


בימים אלה הלומדות מופצות באמצעות תוכנת נמל"ה לקהל משתמשים מייצג, ובהמשך נצא לפיתוח לומדות נוספות בהסתמך על המשובים.תמונה מס. 1: פנייה למשתמש פוטנציאלי להפעלת הלומדה ומבחן ידע בסיומה תמונה מס. 2: דף אופייני מתוך הלומדה לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה