דבר הדוברת

 

אירועי יובל ה-75 ל"מקורות"

עובדים יקרים,

בעקבות הצלחתו של פרויקט "אנשי המים", אשר פתח למעשה את חגיגות יובל ה-75 לחברה, מועמדת "מקורות" לזכייה בפרס אפ"י - פרס הניתן במסגרת תחרות EFFIE העולמית לבחינת אפקטיביות של מהלכי פרסום.

 

בישראל מתקיימת התחרות תחת החסות של המרכז הישראלי לניהול, איגוד הפרסום הישראלי ואיגוד השיווק הישראלי. הפרס מוענק עבור מהלך שיווקי ו/או פרסומי אפקטיבי ביותר בישראל, על פי קטגוריות שונות.

 

בשנה שעברה זכו הקמפיין "דן חסכן" של בנק הפועלים והקמפיין של הוועד למלחמה באיידס - "כמה קל להדביק".

פרויקט "אנשי המים" מועמד השנה לתחרות בקטגוריית "תשתיות". הפרויקט מועמד בהגדרה של פרויקט דוקומנטרי, והוא מתחרה בקמפיין "מנהרות הכרמל - חוצים את חיפה ב-8 דקות" של חברת "כרמלטון", ומול קמפיין "חלומות פארק חדרה – חדרה מתעוררת לבוקר חדש", של חברת "שיכון ובינוי נדל"ן".

 

במועמדות לפרס נכתב: " 'אנשי המים' הינו קמפיין הסברתי. תיעוד אותנטי דוקומנטרי של עבודתם היומיומית של עובדי "מקורות". 'אנשי המים' הם עובדי חברת 'מקורות' מכל שרשרת אספקת המים: מהנדסים, פקחים, ביולוגים, לבורנטים, טכנאים, מבקרי איכות, מנהלים תפעוליים שונים וכו', אשר פועלים יום יום לניהול וטיוב משק המים.

מדובר בסדרה של 120 סרטונים בני דקה המביאים את סיפורם של 'אנשי המים'. בכל סרט נבחר בעל תפקיד אחר, אשר מספר על תפקידו בשרשרת האספקה והאתגרים העומדים בפניו. הצצה זו, מדי ערב לסרט אחר ולזווית אחרת בעשייה, מאפשרת הבנה של המורכבות הרבה שיש בניהול משק המים. המפגש בכל סרט עם הפנים והשמות של בעלי התפקידים, ממחיש היטב את האחריות הלאומית שיש לכל אחד מהם כלפי תפקידו. אלו הם עובדים מסורים הפועלים יום יום לטובת היעדים הלאומיים, מתוך אהבה אמיתית ותחושת שליחות. היתרון המרכזי אשר עמד לזכות 'מקורות', טמון בחברה עצמה. מאז קום המדינה משמשת 'מקורות' כחברת המים הלאומית. המפעלים שהניחה 'מקורות' תרמו להגשמת החזון הציוני ואפשרו את פיתוח ההתיישבות, התעשייה והחקלאות בישראל. לאחר 75 שנות פעילות, "מקורות" מהווה גוף מקצועי יחיד במינו, האמון על מגוון היבטים במשק המים".

 

הצלחתו של הפרויקט נמדדה לאורך כל אורכו בסקרים אשר הראו שינוי מובהק בתפיסות הציבור בנוגע למקצועיותה, אמינותה וחשיבותה של "מקורות" לחיי היום יום של האזרחים. סקרים אלו נמנו אף הם על שיקולי הוועדה, אשר מצאה את "מקורות" ראויה למועמדות בפרס אפ"י בקטגוריית התשתיות.

 

בעת היציאה לפרויקט, נמצא פער גדול מאוד בין העשייה המפוארת של "מקורות" בפועל לבין התדמית שלה בקרב הציבור. בסקר הראשון, לפני היציאה לפרויקט, נמצא כי רק 40% מהציבור חשב ש"מקורות" עושה את עבודתה בצורה אמינה ומקצועית. אחוזים קטנים מאוד בציבור (13%-7%) ידעו ש"מקורות" מטפלת באיכות המים, מתפילה מים, משיבה מים לחקלאות ועוד.

במשך הפרויקט נערכו שמונה סקרים, אחד בכל רבעון, ותוצאות הסקרים הצביעו על מגמת שיפור משמעותית מאוד בתדמיתה של "מקורות".

טרם היציאה לפרויקט הציב האגף יעד שיפור של 5% בכל המדדים, יעד הנחשב מבחינה סטטיסטית למובהק. בסופו של יום שופרו המדדים באחוזים גבוהים בהרבה מהיעד שהוצב, ונעו בין 30%-10%.


רצ"ב חלק מתוצאות הסקרים:

באיזו מידה כל אחת מהחברות הממשלתיות הבאות, נתפסת בעינך כחברה אמינה, שאפשר לסמוך עליה, בסולם 1 עד 5, כאשר 1 מציין במידה מועטה מאוד ו-5 מציין במידה רבה מאוד:באיזו מידה, אתה מסכים או לא מסכים עם כל אחד מהמשפטים הבאים בקשר לחברת מקורות, בסולם 1 עד 5, כאשר 1 מציין בכלל לא מסכים ו-5 מציין מסכים מאוד:

 

 

 

 

 

פרמטר 

טרום המהלך
נובמבר 2010
[1] 

יעד 

לאחר המהלך
נובמבר 2011
[2]

אחוז השינוי

אמינות  

49% (מקום 3) 

55% 

65% (מקום 2)

33%

חברת מים לאומית חשובה למדינה כמו צה"ל 

59%

65%

71% 

20% 

טיפול מקצועי במשאבי המים, בתהום ובכנרת 

53%

60%

63% 

19% 

עושים עבודתם מתוך שליחות וניתן לסמוך עליהם

50%

55%

55%

10% [1] מכון גיאוקרטוגרפיה נובמבר 2010

[2] מכון גיאוקרטוגרפיה, נובמבר 2011

 

 


באיזו מידה כל אחת מהחברות הממשלתיות הבאות, נתפסת בעינך כחברה אמינה, שאפשר לסמוך עליה, בסולם 1 עד 5, כאשר 1 מציין במידה מועטה מאוד ו-5 מציין במידה רבה מאוד:

 

 

באיזו מידה, אתה מסכים או לא מסכים עם כל אחד מהמשפטים הבאים בקשר לחברת מקורות, בסולם 1 עד 5, כאשר 1 מציין בכלל לא מסכים ו-5 מציין מסכים מאוד: 

 

פרויקט "אנשי המים" הסתיים לאחרונה לאחר ששודר במשך שנה שלמה, חמש פעמים בשבוע, בדקה למהדורת החדשות המרכזית בערוץ 10, ובחצי השנה האחרונה בערוץ 2 בסופי שבוע, בדקה למהדורת החדשות המרכזית. הפרויקט שודר גם בערוץ 9, הערוץ דובר השפה הרוסית. בסרטונים ששודרו בערוץ זה לקחו חלק עובדי החברה דוברי השפה הרוסית.

 

הפרויקט היה רחב היקף, הפקתו החלה בשנת 2010 ובמהלכו הועבר מסר משותף שחלחל בקרב הציבור והביא לשינוי בתפיסותיו כלפי "מקורות": "מים זה לא מובן מאליו... בשביל זה, אנחנו כאן". מדובר בסלוגן ששימש כרפיטיציה להחדרת המסר, והוא הצליח גם לשנות את עמדות הציבור בישראל ביחס למשאב הלאומי - משאב המים.

 

במהלך הפרויקט צולמו 120 סרטונים, בכל רחבי הארץ, באתרי החברה השונים. בסרטונים השתתפו עובדי החברה אשר ממלאים תפקידים מגוונים ושונים הקשורים בשרשרת אספקת המים - החל ביו"ר "מקורות" דרך שדרת מהנדסים, וכלה בחתך של עובדים המייצגים את ליבת הפעילות וההתמחויות המרכזית של החברה.

רשימת המשתתפים שסיפרו את סיפורה של "מקורות" גובשה על ידי חברי ההנהלה, שהיו שותפים לפרויקט לכל אורך הפקתו.

 

שני היעדים שביקש האגף להשיג בפרויקט זה, במטרה לתת מענה ליעד 13 של החברה (שיפור תדמית החברה ומיצובה בעיני בעלי העניין והציבור) היו:

1) הצגת "מקורות" כמקצוענית בניהול משק המים בישראל

2) הרלוונטיות של "מקורות" לחיי היום יום של אזרחי המדינה

 

במסגרת תוכנית העבודה הוחלט על יציאה לפרויקט ארוך טווח (לפחות שנה), מתוך תפיסה שרק פרויקט ארוך טווח ורפטטיבי יוכל להביא לשינוי אמיתי בתפיסת הציבור את "מקורות".

כדי ליצור רפטטיביות גיבש האגף קונספט קבוע למבנה הסרטונים, אשר כלל ארבעה חלקים מוגדרים: האתגר המקצועי, המשימות והפתרונות, המסקנה והתוצאה ולסיכום - המסר האחיד: מים זה לא מובן מאילו... בשביל זה אנחנו כאן!

 

מתוך אחריות לאומית, כחברת המים הלאומית של ישראל, הצליחה "מקורות" להעביר מסר לכלל אזרחי המדינה על נדירות משאב המים ועל הצורך לשמור עליו, בייחוד לאור שבע שנות הבצורת הרצופות. אסטרטגיית האגף אפשרה לעשות זאת בדרך שאינה מחנכת או מטיפה, אלא בגובה העיניים ובסוג של "אחריות משותפת של כולנו".

 

בנוסף לכך, הפרויקט חיזק את תחושת גאוות היחידה של עובדי החברה, אשר 120 מהם, שנבחרו על ידי חברי ההנהלה, שימשו בשנה וחצי האחרונות כשגרירי החברה בפריים טיים של מדינת ישראל.

 

חוץ מפרויקט "אנשי המים", ובהתאם למתווה תוכנית העבודה של אגף התקשורת, הסברה ויחסי הממשל לציון יובל ה-75 לחברה, בוצעו בהצלחה פרויקטים רבים נוספים, ביניהם: "יום מקורות המים" בכנסת, הדלקת משואה ביום העצמאות על ידי יו"ר החברה - כהוקרה והערכה לעשייתה של "מקורות" להגשמת הרעיון הציוני וליישוב הארץ. כן הוקמה תערוכת ה-75 במטה החברה ובמרחבים, המשמשת גם כ"תערוכה ניידת" בכל האירועים, הכנסים והוועידות בהם "מקורות" לוקחת חלק במסגרת שנת ה-75.

 

                                                                               

חג שמח ושנה טובה,


רות רנרט
דוברת החברה

למעלה