דבר המנכ"ל

עובדים ועובדות יקרים,

 

בימים אלה מגבשת הנהלת החברה אסטרטגיה ארוכת טווח לקבוצת “מקורות".

אחד מהיעדים הברורים המסתמנים בגיבוש האסטרטגיה הוא הפיכתה של קבוצת “מקורות" לקונצרן גלובלי, הפועל ברחבי העולם ומקדם פתרונות מים ופתרונות למשברי מים איתם מתמודד העולם.

 

"מקורות" מדורגת בין 10 חברות המים המובילות בעולם. מעטות מאוד הן החברות המהוות One Stop Shop כמו “מקורות", קרי חברה המהווה מרכז אחד הנותן - תחת קורת גג אחת - מגוון רחב מאוד לפתרונות בכל תחומי משק המים: החל בהפקת מים וקידוחים לעומק רב, דרך אספקת מים לכל רחבי הארץ, טיפול בשפכים והשבת קולחים, התפלה, זריעת עננים, וכלה בטיפול מתקדם באיכות המים ובביטחון המים.

 

הפעילות בחו"ל של קבוצת "מקורות" נעשית ברובה באמצעות חברת הבת “מקורות פיתוח וייזום", ועל ידי חברת הבת "שחמ מקורות ביצוע", בפרויקטים בהם נדרש קבלן ביצוע, אך היא מוגבלת בהיקפי ההשקעה מתוקף כללי הרגולציה החלים על קבוצת “מקורות".

על מנת לממש את הפוטנציאל הגלום בפיתוח העסקי בחו"ל ולהגדיל את הכנסות החברה ואת רווחיה מפעילות בעולם, אנו מקדמים בימים אלה מול משרד האנרגיה והמים, משרד האוצר והממשלה “מסלול ירוק" לפעילות בחו"ל. "המסלול הירוק" יאפשר להגדיל באופן משמעותי את היקפי ההשקעה של הקבוצה בחו"ל, כפי שנהוג לדוגמה בתעשיות הביטחוניות הממשלתיות.

 

במקביל ל"מסלול הירוק" אנו מקדמים עוד שני יעדים אסטרטגיים שיאפשרו להגדיל את היקפי פעילותה של החברה בארץ ובחו"ל: יעד אחד הוא איחוד נכסי המפא"ר ("המוביל הארצי" בחלק מהכנרת עד ראש העין) כך שניתן יהיה לגייס הון בהיקפים גדולים יותר ולהגדיל את תקציבי פיתוח משק המים של "מקורות". היעד השני הוא הגדלת היקף העבודות לגורמי חוץ מסכום של 50 מיליון ₪ בשנה - המותר היום בהתאם לכללי הרגולציה - ל-150 מיליון ₪ לשנה בארץ. חשיבות ההגדלה - הרחבת פעילותה של חברת "מקורות" ושל חברת הבת "שחמ מקורות ביצוע", בפרויקטי תשתית בארץ.

 

משבר המים מאפיין היום את העולם כולו, לא רק את ישראל. לא קיימת היום בעולם מדינה שאיננה מתמודדת עם בעיית מים כלשהי, מחסור במים או משבר מים. יכולותיה של “מקורות", לצד הפתרונות היצירתיים שהשכילה לפתח לאורך 75 שנות פעילותה במשק מים במחסור, מְמַצבים אותה כיום בין החברות הבודדות בעולם אשר יכולות לתת סל פתרונות ייחודי למדינות בעולם המתמודדות עם מצבי מים שונים.

 

לפני כשבועיים זכתה “מקורות", באמצעות “מקורות פיתוח וייזום", במכרז בין-לאומי של ממשלת ארגנטינה להקמת מתקן סינון מים בעיר לה פלטה, במחוז בואנוס איירס שבארגנטינה. היקף ההשקעה בפרויקט הוא 180 מיליון דולר.

מקורות" שותפה במכרז בקונסורציום עם עוד חברות (חברת תה"ל וחברות ארגנטינאיות). טקס פתיחת המעטפות נערך בארמון הפרובינציה בבואנוס איירס, בנוכחות מושל הפרובינציה, שרים בכירים, ראש עיריית לה פלטה וראשי ערים נוספים מהפרובינציה. הפרויקט כולל תכנון, מימון, הקמה ותפעול מתקן הסינון למשך 12 שנים. מתקן הסינון יעלה את איכות המים בעיר הבירה בפרובינציה ויאפשר ניהול מיטבי של חלוקת המים באזור. בשלב הראשוני יטפל המתקן בכ-10,000 מטר קוב מים לשעה, עם אפשרות להכפלת כמות המים בעתיד.

 

במקביל לזכייה זו מקדמת קבוצת “מקורות" פרויקטים נוספים בארגנטינה: מובל מים מנהר הריו קולורדו לעיר באיה בלנקה - בהיקף של מאות מיליוני דולרים, פרויקט להקמת מכון טיהור שפכים, שיכלול טיפול ממברנלי בקולחים ופרויקט להקמת מוביל מים אסטרטגי לעיר.

 

פעילות זו של “מקורות" בארגנטינה מתבצעת במקביל לפעילותה בקפריסין ובמדינות רבות נוספות. בקפריסין הקימה החברה מתקן התפלה בעיר לימסול, הנמצא בשלבי הרצה לפני הפעלה, ומשדרגת מתקן התפלה נוסף בעיר לרנקה. ביחד יספקו שני המתקנים 40% מצריכת מי השתייה באי. אלה הן רק דוגמאות לפעילות העסקית אותה אנו מקדמים בימים אלה בחו"ל - דוגמאות ליכולות של קבוצת “מקורות" במתן פתרונות לבעיות מים ברחבי העולם.

 

מעבר להגדלת הכנסות הקבוצה ורווחיותה, מדובר בגאווה לאומית למדינת ישראל ובחיזוק חוסנה הכלכלי והמדיני בעולם באמצעות חברת המים הלאומית שלה.

 

במקביל מוסיפה "מקורות" לעשות כל העת לפיתוחו וניהולו המיטבי של משק המים בישראל. ועל כל זאת גאוותנו.

 

 

                                                                               

בברכת חג שמח ושנה טובה,


שמעון בן חמו
מנכ"ל החברה

 

 

 

      

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה