תמונות מבית הנשיא ומ"יום מקורות המים" בכנסת

דבר הדוברות

השנה מציינת "מקורות", חברת המים הלאומית של ישראל, 75 שנים להיווסדה.

 

לציון האירוע קיימה החברה ב-7 בפברואר 2012, י"ד בשבט תשע"ב, את יום "מקורות המים" בכנסת, במעמד שר האנרגיה והמים, ד"ר עוזי לנדאו ויו"ר הכנסת, חה"כ ראובן ריבלין ונבחרי הציבור. יו"ר "מקורות", אינג' אלכס ויז'ניצר, ומנכ"ל החברה, שמעון בן חמו, יחד עם כל חברי ההנהלה, לקחו חלק פעיל במהלך היום, בו נכחו כ-500 מעובדי החברה.

 

"יום מקורות המים" בכנסת התקיים כחלק מהתכנית האסטרטגית של אגף תקשורת והסברה לשנות העבודה 2011-2012, שיעדיה הם: מיצוב "מקורות" כגורם המקצועי והמוביל במערך משק המים בישראל, הדגשת הרלוונטיות שלה לחיי היום יום של האזרח בישראל, חיזוק מעמדה של "מקורות" בקרב קובעי המדיניות והדגשת היותה מקור ידע עבור הרגולאטורים בתהליכי קבלת החלטות בתחום המים. כל אלה תכליתם גם לחזק את תחושת השייכות וגאוות היחידה של העובדים, המשמשים כשגרירי החברה.

 

יום זה הוקדש למים, משאב החיים, ולמי שנושאים בשליחות הלאומית לאספקת מים לכל ברז בישראל – הלא הם "אנשי המים", עובדי "מקורות", הרואים את ייעודם בדאגה מתמדת לאספקת מים לכל אזרח במדינת ישראל - מהחייל על פסגות החרמון ועד לחקלאי שבקצה הערבה.

 

באופן סמלי התקיים האירוע יום לפני ט"ו בשבט, יום חגה של כנסת ישראל. האירוע בבית המחוקקים הדגיש את פועלה ומסירותה של "מקורות" לאורך כל שנות קיומה להקמת משק מים יציב ואמין בישראל ואת התייצבותה המתמדת של החברה לצד ממשלות ישראל לדורותיהן. כמו כן הודגשו ביום זה ערכיה של חברת המים הלאומית – מסירות, שליחות, אמינות, אחריות לאומית ומקצועיות וכן מחויבות, ללא פשרות, לאספקת מים באיכות מיטבית 24 שעות ביממה, בכל עת ובכל עונה.


בבוקרו של יום חגיגי זה, עוד לפני האירוע בכנסת, העניקו יושב ראש "מקורות", מנכ"ל החברה, מזכיר ארגון העובדים ואנוכי למר שמעון פרס, נשיא מדינת ישראל, מדליה לציון 75 שנים ל"מקורות", אשר הופקה על ידי החברה הממשלתית למדליות ולמטבעות במיוחד עבור יום זה, ואת ספר "מקורות – 75 השנים הראשונות".

 

מטרת "יום מקורות המים" בכנסת הייתה לקבוע סדר יום אשר ישפיע, באמצעות הסברה, על דעת נבחרי הציבור בכל הנוגע לפעולותיה של "מקורות".

 

יום "מקורות המים" בכנסת נפתח בדיונים חשובים בשש מוועדות הכנסת: ועדת הכספים, ועדת הכלכלה, ועדת חוץ וביטחון, ועדת החינוך, ועדת המדע והטכנולוגיה וועדת הפנים והגנה על הסביבה. בוועדות הוצגה עבודתה של "מקורות" בתחומים הרלוונטיים, מתוך ראייה לאומית לפיתוח משק המים, למען עמידה באתגריו בשנים הבאות ולמען הדורות הבאים. בכל הוועדות התקבלו הצעות ההחלטה שהגישה "מקורות", והנושאים ימשיכו להיות מטופלים ברמת הכנסת, הממשלה והרגולטורים.

 

בצהרי היום התקיים אירוע חגיגי באודיטוריום, במעמד שר האנרגיה והמים, ד"ר עוזי לנדאו וח"כ משה מטלון.

השר לנדאו אמר לאורחים כי: "מקורות חזקה היא מדינת ישראל חזקה... והיא גם תנאי חשוב לאופציות משופרות לשלום עתידי באזור שבו מים צפויים להיות יקרים מנפט... עם 'מקורות' יש גאווה וכבוד".

 

ח"כ משה מטלון, חבר בוועדת החוץ והביטחון, אמר : "זה בדיוק הזמן וזו העת לתת לחברת 'מקורות' את המקום הראוי לה כנכס לאומי של מדינת ישראל היודע להוביל את משק המים לאן שהוא צריך להגיע ולמקומו האמיתי בישראל ובאזור."

 

אלכס ויז'ניצר, יו"ר החברה, אמר כי הוא "גאה מעל במה זו להיות זה שמייצג את היהלום של מדינת ישראל - חברת 'מקורות'. 'מקורות' היא הגוף הוותיק ביותר, החזק, המוביל והמקצועי ביותר כזרוע הביצוע של ממשלת ישראל. לאן ש'מקורות' מגיעה עם המים מגיעה הריבונות של מדינת ישראל עם פיתוח הארץ".

 

מנכ"ל החברה, שמעון בן חמו, ציין ש" מעטות הן החברות במשק בישראל מהמגזר הציבורי או הפרטי אשר הצליחו לאורך כל כך הרבה שנים לשמור על מעמדן ולהציג עקומת התקדמות מתמדת ושינוי כפי שמציגה "מקורות" ביום זה בכנסת... 'מקורות' יצרה במהלך 75 שנות קיומה מארג תשתיתי המרשת את המדינה לאורכה ולרוחבה והוא המאפשר, הלכה למעשה, את קיום החיים בישראל הממוקמת באזור שהחסך במים הוא ממאפייניו הבולטים. 'מקורות' פועלת בכל מישור אפשרי על מנת להבטיח בכל עת ובכל תנאי פתרונות מים מיטביים לאזרחיה של מדינת ישראל בעתיד הקרוב והרחוק".

 

יו"ר ארגון העובדים, מאיר אלעזרה, אמר כי " 75 שנים קשות עברו על חברת 'מקורות' במאבקיה, בכל נושא, ובכל פרויקט. בכל פעולה ש'מקורות' ביקשה לבצע עבור מדינת ישראל היא נתקלה בקשיים כאלה ואחרים. אבל בסופו של דבר הגענו לחברה שאנחנו יכולים להתגאות בה כעובדים, כעוסקים במלאכה, כמפתחים את משק המים הישראלי... חברה טכנולוגית, חברה מקצועית שמחזיקה את המים במדינת ישראל".

 

במהלך האירוע באודיטוריום העניקה החברה את "פרס מקורות המים לישראל" לשותפיה לעשייה בתחום המים על תרומתם הייחודית בתחומי: החינוך, החקלאות, החדשנות הטכנולוגית והחיסכון במים. תחומים אלה משקפים את הערכים של "מקורות": אספקת מים בכל תנאי, מחויבות לחקלאות ולהתיישבות בכל רחבי הארץ, טיפוח הידע, עידוד היזמות וקידומן של טכנולוגיות מים חדשניות.

 

בתחום החינוך הוענק הפרס לפרופסור אמיריטוס מנחם רבהון מהטכניון - חוקר מוביל בתחום המים ודמות מופת בטיפוח דורות של חוקרים ומדענים. שיתוף הפעולה בין פרופסור רבהון ו"מקורות" נפרש על פני חמישה עשורים ומשתקף בציוני דרך בולטים אשר תרמו למשק המים בישראל: מהקמתו של "המוביל הארצי" בשנות השישים של המאה הקודמת ועד להקמתו של "מתקן הסינון המרכזי", הרביעי בגודלו בעולם, בשנות ה-2000.

 

בתחום החינוך הוענק פרס גם לפרופסור ארנון בנטור מהטכניון, מומחה בעל שם בין-לאומי בטכנולוגיות בנייה ותשתיות, אשר קידם לאורך השנים שותפויות אסטרטגיות בין האקדמיה לתעשייה. פרופסור בנטור הפעיל תוכניות חדשות וחדשניות להכשרת מהנדסים ומדענים בכל תחומי התשתית, לרבות תוכניות ייעודיות בתחומי המים. חברת "מקורות" מעניקה מזה מספר שנים מלגות לסטודנטים מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון וכל העשייה בנושא זה נעשית בשיתוף מלא עם פרופ' בנטור.


פרס "מקורות המים לישראל" על תרומה למשק המים בתחום החקלאות הוענק למר עמי שחם, לשעבר ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה, יושב ראש הוועדה החקלאית של המועצה וכיום יו"ר "רשות הניקוז ערבה". הפרס ניתן למר שחם על היותו שותף מוביל בעשייתה של "מקורות" בערבה לאורך 40 שנה. תרומתו התבטאה ומתבטאת בקידום שורה ארוכה של תחומי מים וסביבה ובפיתוחה של חקלאות מתוחכמת, מאורגנת ורווחית באזור, המבוססת על מחקר וטכנולוגיות מים חדישות. כפועל יוצא נפתח חלון הזדמנויות להרחבת ההתיישבות הציונית בערבה.


פרס "מקורות המים לישראל" על תרומה ייחודית למשק המים בתחום החדשנות הטכנולוגית והחיסכון במים הוענק לשלוש חברות ישראליות, על טהרת הכחול לבן, אשר פיתחו טכנולוגיות מים ייחודיות:

 

חברת "עמיעד", המספקת פתרונות אופטימאליים לסינון מים אשר תורמים לחיסכון במים וליעילות תפעולית.

 

חברת "ארד טכנולוגיות" המובילה בפיתוח מערכות טכנולוגיות לאיסוף ולבקרה אוטומטיים של נתוני צריכת מים וחשמל. החברה הקימה עבור "מקורות" מערך AMR לקריאה מרחוק של מדי מים - פיתוח טכנולוגי ייחודי אשר יושם לאחר מכן גם במשקי מים נוספים רבים בעולם.

 

חברת "א.ר.י כפר חרוב", המתמחה בפיתוח אביזרים מתוחכמים לצנרת מים. מוצריה משולבים במערכת הארצית ותורמים להגברת אמינותה ולעמידתה חסרת הפשרות של "מקורות" ביעדי אספקת המים. שיתוף הפעולה בין "מקורות" לבין "א.ר.י. כפר חרוב" הביא לפיתוחם של פתרונות "כחול לבן" ייחודיים מסוגם.

 

לאחר הענקת הפרסים הרצה פרופ' אייל זיסר על נושא: "המים כמשאב קיומי ונכס אסטרטגי ומדיני". פרופסור זיסר הוא פרופסור מן המניין בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, ראש מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה ודיקן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה.


בתכנית האומנותית הופיעו חבורת הזמר של "מקורות", בשיתוף פעולה מרגש ויוצא דופן עם האמן והיוצר שלמה גרוניך, אשר הכינו במיוחד ליום חגיגי זה עיבודים מקוריים לשירים מוכרים ואהובים.

 

חלקו השלישי והאחרון של "יום מקורות המים" בכנסת התקיים במליאת הכנסת ונפתח בדיון חגיגי במעמד יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין ונידונו בו לסדר היום בתחום המים, אשר הונחו על ידי חברי כנסת, לציון 75 שנים ל"מקורות".

יו"ר הכנסת אמר: "ישנם מפעלים לאומיים שאינם זוכים בחיי היום יום לתשומת לב מספקת. הם מאפשרים את החיים כאן, אך מעטים בלבד מודעים למפעל האנושי וההנדסי האדיר הניצב מאחוריהם. המים הזורמים בביתנו, נתפסים אצלנו כמובנים מאליהם, אך לא כך הדבר. חברת "מקורות", שלשמחתנו עדיין בבעלות ממשלתית, אחראית לספק מים למרבית תושבי ישראל, תושבי הרשות הפלסטינית ואף לירדנים. אגפי התכנון של חברת "מקורות" משתדלים לחשוב קדימה ולתכנן את עתידנו ואת עתיד המים במדינת ישראל לשנים הבאות ולדורות הבאים".

 

לצפיה בדיוני הוועדות:

ועדת הכספים, ועדת הכלכלה, ועדת החינוך, ועדת המדע והטכנולוגיה, ועדת הפנים והגנת הסביבה

*ההקלטות באדיבות ערוץ הכנסת.

ועדת החוץ והביטחון לא מקליטה דיונים.


בברכת חג שמח ובתודה על שיתוף הפעולה של כולכם,רות רנרט

דוברת החברה

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה