עובדות ועובדים יקרים,

אנו נמצאים בפתחו של חג הפסח, חג המסמן פריחה והתחדשות. בהקשרה של "מקורות", אלה הם גם שני המאפיינים המזוהים עם פעילותה של החברה בעת הזו.

 

השנה מציינת "מקורות" 75 שנים להיווסדה. שנים של עשייה רבת היקף ותרומה מכרעת לפיתוח ההתיישבות, החקלאות והתעשייה בישראל. עשייה ששותפים לה כל עובדי "מקורות" לדורותיהם.
לאחרונה ציינו את האירוע במשכן הכנסת במעמד שר האנרגיה והמים, ד"ר עוזי לנדאו, יו"ר הכנסת, חה"כ ראובן ריבלין וחה"כ משה מטלון. במהלך האירוע המרשים בלטה תרומתה החשובה של "מקורות" לפיתוח החיים והירוק בישראל לאורך השנים, ולהבטחת פתרונות מים מיטביים לצרכיה של המדינה בכל עת ובכל תנאי.

 

אנו יכולים להיות גאים בהשתייכותנו לחברה שהיא אחד מסמליה של ישראל. חברה אשר ידעה להטביע את חותמה ולהוות מופת במשך 75 שנות פועלה. ביטוי מרגש להערכה הרבה לפועלה של החברה קיבלנו לפני מספר ימים כשהתבשרנו כי יו"ר החברה, אינג' אלכס ויז'ניצר, נבחר להדליק משואה ביום העצמאות ה-64 למדינת ישראל, לציון 75 שנים לחברת המים הלאומית.

 בראייה עתידית ולנוכח השינויים במשק המים בישראל, עלינו לבחון את פעילותה של "מקורות" בשנים הבאות על פי יעדים עסקיים ומקצועיים חדשים. לצורך כך עלינו לגבש תוכנית אסטרטגית מובנית וברורה, שתביא לידי ביטוי את החוזקות של החברה ואת אפיקי הפעולה שנכון כי החברה תתמקד בהם בעידן משק המים המשתנה. בהתאם, החל בחברה תהליך לגיבוש אסטרטגיה ארוכת טווח בתחומי הליבה של החברה. המטרה היא לזהות ולאתר את התחומים אשר בהם באים לידי ביטוי יתרונותיה של "מקורות". יתרונות אלה יביאו להגדלת הכנסותיה של החברה ויבססו את מעמדה  כשחקן מפתח במשק המים העולמי והמקומי.

על מנת לתת מענה לצורכי משק המים בטווח הקצר גיבשה "מקורות" תוכנית חמש-שנתית לפיתוח משק המים בישראל - תוכנית יחידה במשק המים שאושרה על ידי רשות המים.  התוכנית כוללת מגה פרויקטים רבים, ביניהם פרויקט הדגל של החברה להקמת "המוביל הארצי החדש". הפרויקט מתבצע על ידי החברה וחברת הבת, "שחמ מקורות ביצוע", ומטרתו לקלוט את המים המותפלים מחמשת מתקני ההתפלה שהוקמו ויוקמו לאורך רצועת החוף,  ולשלבם במערכת המים הארצית, תוך כדי חיזוקה ושכלולה של המערכת.

 

החל מסוף שנת 2013 כ-75% מהצריכה הביתית יתבססו על מי ים מותפלים. "מקורות" מובילה את מהפכת משק המים בישראל לשינוי כיוון שרשרת אספקת המים במדינה – לא עוד בכיוון המסורתי מצפון לדרום כי אם ממערב למזרח, צפונה ודרומה, ובכך מובילה למעשה שינוי משמעותי בשיטת ניהול המים בישראל על מנת להבטיח את המענה המקצועי והטוב ביותר לביקושי המים גם בשנים הבאות.
היקפה של תוכנית החומש הינו כ-6 מיליארד ₪. ביטוי לתנופה בנושא ניתן לראות בהיקף הגידול בתוכניות הפיתוח של "מקורות" בשנת 2011, שעמד על 1.028 מיליארד ₪, לעומת כ-600 מיליון ₪ בשנת 2010. בשנה הנוכחית צפוי תקציב הפיתוח לעמוד על סכום של כ-1.2 מיליארד ₪.

לצד תוכנית החומש השכילה "מקורות", מתוך אחריות לאומית, לגבש גם  חזון לטווח הארוך – "חזון 'מקורות' 2030". החזון כולל, בין היתר, היערכויות לעידן ההתפלה: ניהול עודפי מים, שיקום מאגרי המים הטבעיים למען הדורות הבאים, שיקום הנחלים בישראל ועוד.

בנוסף, "מקורות" מחויבת להמשיך ולפתח את החקלאות בישראל בצורה יעילה וחכמה. החברה מקדמת את הקמתו של "מובל ארצי לחקלאות" - מערכת ארצית לאיגום, ניוד וויסות אספקת מי הקולחים לצורכי חקלאות בראייה לאומית, בדגש על היבטים כלכליים וסביבתיים. ל"מקורות" הניסיון, הידע והפריסה התשתיתית המאפשרים ניהול מערכת מי קולחים ארצית.

"מקורות" מדורגת בין 10 חברות המים המובילות בעולם. אנו פועלים למינוף פעילותה הבין-לאומית של החברה - הן על ידי יחידות חברת האם והן באמצעות חברת הבת, "מקורות פיתוח וייזום". הפעילות בחו"ל מתבצעת על סמך המוניטין שרכשה "מקורות" ברחבי העולם ועל סמך מקצועיותה המוכחת בכל תחומי משק המים. פעילותה של "מקורות" בחו"ל  מחזקת את חוסנה הכלכלי והמדיני של ישראל ובמקביל עשויה להגדיל את רווחי החברה, המושקעים כולם בפיתוח משק המים במדינה. בימים אלה מובילה חברת הבת, "מקורות פיתוח וייזום", שורה ארוכה של פרויקטים במדינות רבות בעולם, ביניהן קפריסין, ארגנטינה, מדינות באפריקה ועוד. פעילותה הבין-לאומית משולבת עם פעילות מקומית, כדוגמת הקמת מתקן ההתפלה באשדוד והקמת מט"שים ברחבי הארץ.

מפת העשייה של "מקורות" רחבה וחוצה תחומים ויבשות. היעדים והמשימות הם רבים – ולכך נדרשת איתנות פיננסית ויעילות תפעולית. בהיבט הפיננסי החברה זוכה לדירוג האשראי הגבוה ביותר, AAA, מזה תשע שנים ברציפות, ונהנית מאמון רב מצד הגופים המוסדיים המובילים בשוק ההון הישראלי.
עם זאת, עלינו לשאוף כל העת להרחבת פעילויותיה של החברה ולהגברת יעילותה על מנת להגדיל את מקורות הכנסותיה ורווחיותה ולעמוד ביעדי הרגולציה.

בהזדמנות זו אני מבקש להביע את הערכתי הרבה לכם, עובדות ועובדי "מקורות". אני משוכנע כי בזכות המקצועיות, המחויבות, ובעיקר, ההזדהות עם ייעודה ופועלה של החברה, נדע להמשיך ולהגיע להישגים מרשימים ב-75 השנים הבאות ולעמוד בהצלחה בכל אתגרי המחר.

 

חג שמח ושנה של צמיחה ושגשוש לכולנו,

 
שמעון בן חמו

מנכ"ל

 

 

 

 

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה