יו״ר ״מקורות״ - מר מרדכי מרדכי

דבר היו״ר

עובדים יקרים,


השנה החולפת של "מקורות" הייתה רוויה בפרויקטים רחבי היקף, הכרוכים באתגרים גדולים, והנושאים השלכות לאומיות משמעותיות. אתגר אחד מקורו בשנות הבצורת הרצופות בצפון המדינה, שהוליד פתרון יצירתי של אספקת מים מותפלים לתושבי הגליל העליון. לראשונה בתולדות המדינה החלו מגיעים מים מותפלים לאזור צפוני מרוחק זה. גם ביהודה ושומרון, עם פרוץ משבר המים באזור, ייצרה "מקורות" פתרון מיידי שיאפשר עמידה ביעדי אספקת המים והשמישה את קידוח "אריאל 1". מהלך זה נעשה בתמיכת שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, ד"ר יובל שטייניץ. כדרכה, "מקורות" לא מסתפקת בפתרון קצר טווח, והיא ערוכה ליישום תכנית אב לפיתוח תשתיות משק המים באזור, שתאפשר עמידה בכל יעדי אספקת המים ביו"ש בעשרות השנים לבוא. מדובר בצורך שזיהתה "מקורות" מבעוד מועד, והתריעה עליו מזה שנים. במסגרת תכנית זו צפויה "מקורות" לבצע קידוחים נוספים בגזרות השונות, לתגבר קווי אספקה לאורך ריכוזי התיישבות ולחבר את צפון ים המלח למערכת המים הארצית.  


השנה של "מקורות" נחתמה לפני כמה שבועות בהתחלת כריית המנהרה להולכת מים לירושלים, כחלק מ"מערכת המים החמישית לירושלים", שתחובר גם היא ל"מוביל הארצי החדש." כמו פרויקטים רבים של "מקורות", גם פרויקט "המערכת החמישית לירושלים" הוא פרויקט אסטרטגי בעל חשיבות לאומית, עם השלכות חברתיות, כלכליות, סביבתיות ופוליטיות. גודל חשיבותו הלאומית של הפרויקט משתקף בעובדה שהוועדה לתשתיות לאומיות (הות"ל) אישרה אותו כמפעל תשתית לאומי. הפרויקט יהווה נדבך משמעותי בפיתוח משק המים בישראל, באמצעות אספקת מים לא רק לירושלים עצמה אלא גם ליישובים בתוואי הקו: מטה יהודה, בית שמש, יישובי פרוזדור ירושלים, מעלה אדומים, והרשות הפלסטינית, בהתאם להסכמים המדיניים. הפרויקט צפוי לתת מענה לאזורים אלה בעשרות השנים הבאות.


לצד אתגרי המים ניצבים אתגרים נוספים. בשנה החולפת אישרה מועצת רשות המים תיקון לכללי המים, כללי המים ל"מקורות" נקבעו בשנת 2009, עם המעבר למשק מים תעריפי סגור, ומאז לא עודכנו, בעוד "מקורות" המשיכה לפתח את משק המים בהיקפים של מיליארדי שקלים מבלי שקיבלה הכרה מלאה לכך בתעריף המים. כללי המים החדשים, המהווים רגולציה ארוכת טווח ל"מקורות", באים להסדיר את פעילותה במשק המים הישראלי בהתאמה להיקפי פעילותה האמיתי היום. יישום הכללים החדשים דורש מאתנו, באופן טבעי, גם ביצוע צעדי התייעלות וצמצום בהוצאות החברה. אך מכיוון שמדובר באינטרס של "מקורות", אשר יאפשר לה להתנהל בוודאות רגולטורית גבוהה ולשמור על חוסנה ועל איתנותה הפיננסית, אני משוכנע שמהלך זה יחזק את "מקורות".  


באשר לשנת 2017– "מקורות" תציין 80 שנה להיווסדה. בעוד שקבוצת "מקורות" פועלת בשנים האחרונות כחברה עסקית, הערך שהנחה אותה לאורך 80 שנות קיומה נותר זהה: מחויבות לאספקת מים באיכות גבוהה בכל עת, בכל תנאי, ברחבי הארץ ולתכנון משק המים בראייה כוללת. הדבקות במטרה, המומחיות, המעוף והיוזמה של עובדיה לאורך השנים מיקמו את "מקורות" כחברת מים מובילה, בכל תחום מתחומי שרשרת אספקת המים. מאז הוקמה מדינת ישראל משמשת "מקורות" כזרוע הביצועית של ממשלת ישראל בתחום תשתיות המים והיא מהווה את ספינת הדגל של משק המים בישראל.


אין ספק בליבי, שגם בשנת העבודה הנוכחית נעמוד בהצלחה באתגרים הניצבים בפנינו וביעדים שהצבנו לעצמנו, ואף עליהם למעלה מזה.


ברצוני לנצל את ההזדמנות הזו גם כדי להביע את הערכתי ואת תודתי למנכ"ל "מקורות", מר שמעון בן חמו, הפורש מתפקידו לאחר חמש וחצי שנות עשייה. מר בן חמו מילא את תפקידו ברצינות רבה ומתוך מחויבות ומקצועיות. בזמן כהונתו נשמר והתבסס חוסנה הרגולטורי, העסקי, הכלכלי והמקצועי של "מקורות" ועל כך אני מודה לו. אני מאחל לשמעון המשך הצלחה וסיפוק בתפקידיו הבאים.

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה