דבר המנכ״ל

עובדים יקרים,

תחילתה של כל שנה חדשה, היא נקודת ציון לסיכום ההישגים של השנה שחלפה, ובה-בעת נקודת תצפית קדימה, אל האתגרים החדשים שעומדים בפנינו. אבל השנה הזאת היא שנה מיוחדת למשפחת "מקורות", שנה שבה היא מציינת 80 להיווסדה, ושעה מיוחדת ומרגשת בשבילי, שבה אני נפרד מ"מקורות" לאחר כחמש וחצי שנים שבהן עמדתי בראשה. אלה היו שנים חשובות ומשמעותיות בחיי המקצועיים, שבמהלכן זכיתי להיות אחד בשרשרת ארוכה של מנהלים שהצעידו את החברה להישגים במשק המים הארצי והעולמי. זה קרה בזכות אלפי עובדות ועובדים מסורים, שעוסקים זה שמונה עשורים בהפקה של מוצר כל כך בסיסי וכל כך חיוני – מים ! החיים!
ל"מקורות" הגעתי בעקבותיהם של המייסדים, שסללו את הדרך למקורות עוד ב-1937 באחד המסעות המרתקים בתולדות המדינה, מסע שכלל מפעלי מים נועזים בקנה מידה לאומי ובין-לאומי - מהנחת הקו הראשון לנגב, דרך מפעלי ירקון נגב, קווי המים לירושלים, המוביל הארצי, מפעלי ההתפלה והשבת הקולחים, מפעלי הסינון והמוביל החדש. זו לא מליצה לומר שאנשי "מקורות" לדורותיה אפשרו את הגשמת החזון הציוני בארץ ישראל.
אסור לנו לשכוח לרגע את הקסם המופלא הזה שכולנו כאן שותפים לו - מים איכותיים ובטוחים שזורמים במאות אלפי בתי אב, במפעלי תעשייה, מסחר וחקלאות ועיקרם מעשי ידינו להתפאר.
לכולם, מים הם דבר כה מובן מאליו. אבל אנחנו ב"מקורות" יודעים מה נדרש כדי לספק מים איכותיים ולנהל משק מים: לשאוב, לטפל, להתפיל, להפיק, להוליך, להגן על המים להבטיח את ביטחונם ואת איכותם.
ב-80 שנות קיומה עברה "מקורות" מאתגר לאתגר, מפרויקט לפרויקט, ועמדה בכל המשימות הלאומיות בכבוד מעורר הערכה והתפעלות. "מקורות" מעולם לא חדלה להתחדש, להתפתח ולהשתפר. בזכות מוחות הנדסיים, בזכות תכנון מופתי ויצירתיות טכנולוגית, ניצבת היום "מקורות" בחזית הטכנולוגיה של חברות המים בעולם. המצוינות של "מקורות" במשך כל שנות פעילותה מאפשרת לה להיות מודל לחיקוי ולבסס את מעמדה ואת שיתופי הפעולה שלה עם מדינות רבות ברחבי העולם.
מיום הקמתה צברה "מקורות" ניסיון, ידע ומקצועיות בביצוע פרויקטים הנדסיים מורכבים והיא נחשבת לחברה ייחודית בעולם, בעלת מומחיות במגוון רחב של פעילויות בתחום משק המים - כולן תחת קורת גג אחת.
המחקר והפיתוח של "מקורות" הם התשתית לרכישת הידע, הניסיון, המקצועיות והחדשנות. באמצעות סקרים ומחקרים פורצי דרך אנו יכולים להתמודד בהצלחה עם אתגרי המחר, מתוך ראייה רחבה וכוללת ותכנון לטווח ארוך. 
במשך עשרות שנות פעילות "מקורות" מוכיחה הלכה למעשה כי למים אין גבולות  – וכי אפשר להפיק מים מכל מקור ובכל מקום באמצעות פיתוח ויישום פתרונות טכנולוגיים מתקדמים, הנשענים על מחקרים מתקדמים.
החורף הזה, שהתחיל עם כמויות גשם גדולות מהממוצע השנתי, מזרים מים חיים לכנרת, אך עדיין חסרים מים רבים, והאתגרים של מקורות באספקת מים שוטפת לכל רחבי המדינה נמשכים.
גם השנה שדרגנו מערכות והמשכנו בפיתוח והקמה של תשתיות מהצפון ועד הנגב.
עשינו מאמצים לעמוד ביעדי אספקת המים בצפון הארץ, בעקבות הבצורת הממושכת באזור. העלינו מים מהכנרת לרמת הגולן מתחנות "האון" ו"כורסי", הזרמנו מים מותפלים ב"מוביל הארצי" מדרום לצפון, פיתחנו את מערכת המים הארצית בצפון ושיקמנו את תחנת מוצא הכנרת, והיא הופעלה מחדש לאחר הפסקה ממושכת.
המשכנו בהקמת הקו החמישי לירושלים – מגה פרויקט הנדסי וטכנולוגי מורכב לאספקת מים לירושלים וסביבותיה, כשמכונת ה-   TBMכבר חוצבת עמוק בנבכי הרי ירושלים.
בנוסף חנכנו את קידוח אריאל 1, שנותן מענה למצוקת המים ביהודה ושומרון, ופיתחנו והתקנו ציוד חדיש בקידוח עג'ור 7 בעמק האלה.
גם בתחום המחקר והפיתוח לא שקטנו על השמרים; הטמענו מערכת ניהול סיכונים ממוחשבת, ובאמצעות watech שיתפנו פעולה עם הפקולטה לחקלאות ברחובות לפיתוח חדשני להרחקת חומרים אורגניים.
כאמור וכידוע לכולכם אני מסיים בימים אלה קדנציה מרתקת של חמש שנים וחצי כמנכ"ל "מקורות". אני גאה שנפל בחלקי לעמוד בראשה של אחת החברות החזקות, המשפיעות והמתקדמות במשק הישראלי. זו הייתה זכות גדולה להנהיג עובדים איכותיים ומקצועיים באחת המהפכות הדרמטיות במשק המים הישראלי, של הקמת מוביל ארצי חדש, הגדלת חלקם של מים מותפלים במערכת במים הארצית ושינוי כיווני הזרימה מדרום לצפון וממערב למזרח.
בתקופה זו השלמנו תוכנית פיתוח חמש-שנתית בשווי של כ-6 מיליארד שקלים, ביצענו את תחילתו של תהליך התייעלות מקיף, גייסנו כמיליארד שקל מדי שנה בשוק ההון הישראלי ושמרנו על דירוג האשראי המקסימלי.
החברה השלימה את קביעת הרגולציה ארוכת הטווח לחברה שמבטיחה את איתנותה הפיננסית לשנים הבאות. קודם תיקון 27 לחוק המים שמבטיח מחיר אחיד למים שפירים לחקלאות ומחזק את מעמדה של מקורות בניהול מערכת המים של ישראל ועוד...
אני מסיים את תפקידי עם תחושת סיפוק גדולה על עשייה משמעותית לטובת משק המים בישראל, ועל עמידה ביעדיה המאתגרים של "מקורות" ברמה התפעולית והעסקית גם יחד,ושל חברות הבנות: מקורות פיתוח וייזום – הזרוע היזמית ושח"מ מקורות ביצוע – זרוע הביצוע של הקבוצה, שבה גם שימשתי כיו"ר הדירקטוריון של תקופת כהונתי.
אני מודה ליו"ר הדירקטוריון, מרדכי מרדכי,  ולדירקטוריון החברה,  ולכולכם – עובדיה ומנהליה של קבוצת מקורות – על האמון, ועל שיתוף הפעולה. אני עצמי פונה מכאן לאתגרים חדשים, ואני בטוח שגם השנה, כמו בִּשמונים השנים שחלפו ועם הפנים לעשור התשיעי לפעילותה, תמשיך קבוצת  "מקורות" להוביל את משק המים כקבוצה חזקה, מקצועית ומתחדשת.

                                                                                                                      

שלכם,

שמעון בן חמו

מנכ"ל

 

 

 
לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה