דבר יו"ר "מקורות"

לרגל מלאת יובל להשלמת הקמתו של גדול מפעלי התשתית שהוקמו בישראל - "המוביל הארצי" – ערכה "מקורות" לפני שבועות מספר אירוע הוקרה לגמלאי החברה שהיו בין מקימיו ובוניו של מפעל חשוב זה. התרגשתי לפגוש באותם אנשים, חדורי אמונה ותחושת שליחות, גמלאי "מקורות", שהגיעו לאירוע. די אם אזכיר את המבצע הנועז של הקמת הגיחונים, מבצע שדרש אומץ לב ולעיתים אף גבל בחירוף נפש, כדי להמחיש כי ברוחם מגלמים אנשים טובים אלה את רוחה ואת חזונה של "מקורות" מיום הקמתה. השנה אנו מציינים גם את הקמתו של מפעל מים גדול נוסף - שקדם אף להקמתו של  ה"מוביל הארצי" - "מפעל ירקון-נגב". הנחת הקו המזרחי של מפעל זה הושלמה לפני 60 שנה, כעשור לאחר הקמתו הוא חובר ל"מוביל הארצי".

כנס "סקרים ומחקרים 2015", שנערך סמוך לאירוע ההצדעה  לגמלאי "המוביל הארצי", מוכיח שחוט השני עובר בין פנטזיה למציאות ובין עבר לעתיד ב"מקורות". הכנס מילא אותי גאווה וסיפוק לא רק על שום החדשנות, המקוריות והתרומה האדירה של המחקרים שהוצגו בו למשק המים ולכלכלת ישראל – אלא גם על שום הדרך העצומה שעשתה "מקורות" מאז הקמתה ועד היום בתחום ההנדסה ובתחום המחקר והפיתוח. כנס זה מציע פרספקטיבה להישגיה מרחיקי הלכת של "מקורות." רק לפני עשורים מספר עסקו מיטב המוחות ההנדסיים שלנו בעיקר בסוגיות של אספקת מים והובלתם. האתגרים הגדולים התרכזו אז בשימוש מושכל ואופטימלי במשאבים המוגבלים של המדינה ובאספקת מים לרחבי הארץ, תוך עמידה ביעדים ומתן מענה לביקושים הגוברים של המשק הישראלי המתפתח. ואילו כיום, בעשור השני של המאה ה-21, כש"מקורות" בת 78 שנים, האתגרים המרכזים שליוו את החברה מאז הקמתה השתנו דרמטית. את השינוי היסודי ביותר ניתן לייחס לכניסה לעידן ההתפלה, שבו כמות המים חדלה להוות גורם מגביל. המפעל העצום של "המוביל הארצי החדש" שהקימה "מקורות", פרויקט לאומי ומפעל תשתית מהגדולים שהוקמו בישראל בשנים האחרונות, איפשר להוציא את ישראל ממשבר המים המתמשך ואיפשר כניסה חלקה לעידן ההתפלה. המשמעות היא שהחל בסוף שנה זו, 75% מצריכת המים הביתית בישראל יתבססו על מי ים מותפלים. קליטת המים המותפלים במערכת המים הארצית באמצעות "המוביל הארצי החדש" שיקפה מחד את היכולות הלוגיסטיות, ההנדסיות והניהוליות של "מקורות", ומאידך את שיאי הטכנולוגיה והחדשנות בניהול ובקרה של משק מים מודרני. כשבעיית המחסור במים כבר אינה סוגיה קיומית בהולה, יש לנו את הפריבילגיה להמשיך ולשפר כל העת את איכות המים, תוך הטמעת טכנולוגיות חדשות והמשך מסיבי של ביצוע מחקר ופיתוח. זרקורי הפיתוח והחדשנות הוסטו לתחומי ההתייעלות האנרגטית, הכלכלית, הסביבתית והתפעולית.

כל אלה לא קרו "בִּן לילה". על אף מעמדה המוביל – "מקורות" לא שקטה מעולם על השמרים ולא נחה על זרי הדפנה. הידע של "מקורות" נצבר לאורך שנים, בעבודה מאומצת - במעבדות, בחדרי המחקר והפיתוח, ובאתרים. הרצון לשפר תהליכים ולהתמקצע לא פסק לרגע בקרב מנהליה, מהנדסיה ואנשי השטח של "מקורות". בזכות כל אלה זוכה היום "מקורות" למוניטין עולמי כגוף ידע מוביל במשק המים הישראלי והעולמי.

לסיום אני רוצה להעלות על נס את אנשי "מקורות", מהם נובעת עוצמתה של קבוצת "מקורות" – העובדים והמנהלים המסורים שלה, העושים, כל אחד בתחומו, לילות כימים כדי ש"המכונה" האדירה הזאת תפעל ושוקדים ויתרה מכך, הם משפרים ומקדמים את תהליכי הליבה לצורך המשך אספקת מים באיכות ואמינות גבוהות, מדן ועד אילת, בכל עת ובכל תנאי, בחג וּבְיום חולין.
כיושב ראש קבוצת "מקורות", אני רוצה להביע את הערכתי העמוקה לכל אחת ואחד מכם, על המחויבות, המסירות והמקצוענות הבאים לידי ביטוי בפועלכם.

 

                                                                                                             
בברכה,
מרדכי מרדכי, יו"ר
   

 

צילום: משה ברקון

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה