מנכ״ל: שמעון בן חמו

״מקורות״ הופכת חלומות דמיוניים למציאות

עובדים יקרים,


"מקורות" מציינת השנה יובל 50 ל"מוביל הארצי". השנה הזרמנו לראשונה מים מותפלים באמצעות "המוביל הארצי" ממתקן ההתפלה חדרה צפונה, הפוך מכיוון הזרימה המקורי! שאלתי את עצמי מה היו אומרים על כך מייסדי החברה - לוי אשכול, פנחס ספיר ושמחה בלאס. מעניין לא פחות מה היו אומרים על זאת אלפי העובדים שעבדו לאורך שנים בהקמת "המוביל הארצי". 
החלום של האבות המייסדים של המדינה להזרים מים מאזור הצפון  לנגב, נראה לבני תקופתם בלתי מציאותי בעליל. "מקורות" הצליחה להפוך חלום דמיוני זה למפעל תשתית לאומי,  שהיה גאוותה של מדינת ישראל הצעירה והוא גאוותה עד היום.
כעבור חצי מאה שנים אנו ב"מקורות" הופכים בשנית סדרי בראשית ומקימים "מוביל ארצי חדש" להזרמת מים מותפלים לכל חלקי הארץ, זאת במטרה לצאת ממשבר המים, כדי לשקם את האוגר הטבעי של המדינה ולהשיב למעבה האדמה את ה"הלוואה" שלקחנו ממנה לאורך השנים.

בשנה החדשה הבאה עלינו לטובה נמשיך לעסוק במספר רב של אתגרים תשתיתיים, תפעוליים ובין-לאומיים. הפרויקטים שאנו מבצעים עתידים להשפיע על קבוצת "מקורות" בפרט ועל משק המים של ישראל בכלל, כמו גם לסייע בפתרון משבר המים העולמי.

האתגר המרכזי שלנו בשנה זו הוא השלמת "המוביל הארצי החדש", המשלב במערכת המים הארצית את המים המותפלים מחמשת מתקני ההתפלה שהוקמו ומוקמים לאורך רצועת החוף. פרויקט אדיר זה מניח תשתית רחבה של צינורות בקוטר "100, תשתית המאפשרת הולכת מים בכיוונים שונים בכל עת, בהתאם לצרכים ולכמויות המשקעים. "המוביל הארצי החדש" הושלם ברובו, וממש בקרוב תושלם תחנתו האחרונה – המתקן לקליטת המים המותפלים באשדוד, שמקימה חברת הבת "שח"מ מקורות ביצוע", הזרוע הביצועית של קבוצת "מקורות", שהיא מהחברות המובילות בארץ בתחומי תכנון וביצוע של עבודות תשתית והנדסה אזרחית, ביצוע קידוחים לעומק רב, הפעלת הפעילות הייחודית להגברת המטר, תכנון, פיתוח וייצור משאבות 'כחול לבן' ועוד.

חברת הבת "מקורות פיתוח וייזום" משלימה בימים אלה את הקמת המתקן להתפלת מי ים באשדוד, אשר יספק 100 מיליון מ"ק מים מותפלים בשנה ויתבסס על טכנולוגיה ייחודית ומתקדמת. כבר בתחילת שנת 2015 תושלם מהפכת משק המים בישראל ו-75% מהצריכה הביתית בישראל תתבסס על מי ים מותפלים.

במערכת "המוביל הארצי החדש" משולב גם פרויקט התשתית הגדול והמורכב "המערכת החמישית לאספקת מים לירושלים". מדובר בפרויקט אסטרטגי שיבטיח לבירה ולמיליון תושבי המטרופולין שלה אספקת מים סדירה בעשורים הבאים. במסגרת הפרויקט תיכרה מנהרה להולכת מים באורך של 13 ק"מ, בטכנולוגיה מתקדמת, ותהיה מנהרת המים הראשונה  והארוכה ביותר בישראל, ובין היחידות מסוגה בעולם!
"המערכת החמישית לירושלים" מורכבת משני קטעים: הקטע המערבי, אשר בוצע על ידי חברת הבת "שח"מ מקורות ביצוע" - מתחיל בחיבור למערכת הארצית באזור חולדה ומגיע עד צומת אשתאול. קטע זה הושלם וכבר החלה אספקת המים באמצעותו ליישובי הסביבה. הקטע המזרחי, המתחיל בחיבור לקטע המערבי בצומת אשתאול ומסתיים בעמק מוצא - מקום החיבור למערכת העירונית של ירושלים – כולל את כריית המנהרה, אשר תתבצע על ידי קבלן מחו"ל בשיתוף עם קבלנים מקומיים. מכרז לבחירת הקבלן המבצע כבר יצא לדרך.
 
תנאי הכרחי להצלחתה  של הקבוצה, המבצעת מיזמי תשתית ענקיים הפרוסים במאות אתרים, הוא ניהול מתקדם של המשאבים. לצורך כך משקיעה "מקורות" מאמץ רב בהטמעת מערכת ה-ERP מבית SAP, במסגרת פרויקט "אשכול", וכן באתגר ניהולי-תפעולי נוסף: שיפור היעילות האנרגטית כחלק מיעד שנתי.  כצרכנית האנרגיה הגדולה בישראל, המטרה שלנו היא להתייעל אנרגטית ביעד שנתי של 1.5%. לשם כך החלה "מקורות" השנה לקנות חשמל פרטי מחברת "דוראד". לשם קליטת החשמל באופן היעיל ביותר, פיתחו מהנדסי הקבוצה את מודל "תעוזה", שיוזיל את עלויות האנרגיה של הקבוצה ויאפשר לעמוד ביעדי ההתייעלות.

הישג נוסף שלנו בשנה האחרונה הינו החתימה על הסכם גמר התחשבנות עם המדינה. לאחרונה חתמה "מקורות" במעמד שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, סילבן שלום על הסכם עם האוצר המסדיר התחשבנות רבת שנים בנושאים בהם התגלעו מחלוקות ואי הסכמות. החתימה על ההסכם היא תוצאה של תהליך עבודה ארוך ומורכב, לו היו שותפים גורמים רבים בחברה. ההסכם הוא הישג חשוב שיאפשר ל"מקורות" להתמודד עם אתגרי העתיד באופן מיטבי, יוסיף לחוסנה הכלכלי שלה ויתרום לקידום משק המים, כמו גם לייעולו.

בימים אלה מתמודדת קבוצת "מקורות" עם שתי ועדות העוסקות בייעול משק המים בישראל: האחת – "ועדת בלניקוב", מטעמה של רשות המים, והשנייה ועדה בין-משרדית, בראשות מנכ"לית משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים והממונה על התקציבים  במשרד האוצר. "מקורות" פועלת במקצועיות רבה מול שתי הוועדות, תוך הצגת יתרונותיה וייחודיותה של הקבוצה במשק המים בישראל וביחס לחברות מים בעולם, על מנת לשמור על מעמדה וחוסנה במשק המים בישראל.

בזירה הבין-לאומית מבצעת "מקורות פיתוח וייזום" - הזרוע העסקית של הקבוצה - פרויקטים מגוונים ושיתופי פעולה ברחבי העולם: בקפריסין, במקסיקו, ברומניה ובמדינות נוספות. לאחרונה השתתפתי בטקס חתימת מזכר הבנות לשיתוף פעולה בין "מקורות" לבין הרפובליקה של קזחסטן, שהתקיים במעמד ראש ממשלת קזחסטן, לביצוע פרויקטי מים חלוציים לפיתוח משק המים בקזחסטן וסיוע בהקמת חברת מים לאומית לרפובליקה. תכנית הפיתוח של קזחסטן בתחום המים עד לשנת 2020 נאמדת בכ-20 מיליארד דולר.

ל"מקורות" יש ידע וניסיון רב, העונים על צורכיהם של מדינות רבות בעולם לאספקת מים נקיים. כבר כיום מדורגת "מקורות" בין עשר חברות המים המובילות בעולם, ואנו נחושים להוביל את הקבוצה להישגים נוספים, בארץ ובעולם - לרווחת תושבי הארץ וארצות נוספות.

מי ייתן ויתקיים בנו השנה הכתוב בספר תהילים, "והיה כעץ השתול על פלגי מים, אשר פריו ייתן בעתו ועלהו לא יבול וכל אשר יעשה יצליח".                                                        
שנה טובה לכל עובדי "מקורות" ובני משפחותים,
  שמעון בן חמו
מנכ"ל

מנכ"ל "מקורות", שמעון בן חמו, נפגש במקסיקו עם יו"ר ועדת המים הלאומית של מקסיקו, דויד קורנפלד, אשר הביע את רצונו להרחיב את שיתוף הפעולה עם "מקורות"

             

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה