X
 
 
מנהל מרחב המרכז, דני סופר

מרחב המרכז

מערכת בקרת כניסה משולבת מנעולים אלקטרונים

 

כתב: גיל גרוסקופ מהנדס אלקטרוניקה בכיר, צילמה: יעל מלכה

 

צורך

קיומה של מערכת בקרת כניסה מקצועית בארגון מספקת מגוון רחב של פתרונות אבטחה, ניהול ובקרת הרשאות כניסה של עובדים ונותני שירותים.
מערכות בקרת כניסה אופייניות - המורכבות מקוראי כרטיסים, קורא ביומטרי ואמצעי זיהוי נוספים לסוגיהם - עושות לרוב שימוש בתשתיות התקשורת הארגוניות הקיימות במתקנים בהם הן מותקנות.
לחברת "מקורות" מספר רב של מתקנים הפרוסים על פני שטח גיאוגרפי נרחב, ובכל מתקן מספר פתחים אותם נדרש לבקר על ידי המערכת, בכל כניסה למתקן נדרש העובד או נותן השירות לדווח על כניסה לחדר הבקרה ביחידת אספקת המים.
ייעודה העיקרי של מערכת בקרת הכניסה הינו לאפשר כניסת מורשים למתקן, תוך רישום התנועות לשם בקרה באופן מבוקר. המערכת מאפשרת כניסה למתקן על ידי נטרול מקומי של מערכות האזעקה הקיימות במתקן ללא צורך בתיאום או התקשרות לחדר הבקרה ביחידת אספקת המים.
מטרת הפרויקט לבחון מערכת בקרת כניסה שתיתן מענה מלא לצרכיה של חברת "מקורות" בתחום, בדגש על מערכת טכנולוגית בעלת תשתית תקשורת ייעודית, המצריכה מינימום של עבודות הקמת תשתיות תקשורת רחבות-סרט והתאמות בשטח, תוך ריכוז מרב תשומת הלב לנוחות התפעול עבור משתמשי הקצה ללא התפשרות על אמצעי אבטחת המידע הנדרשים.

 

תיאור הפרויקט והמערכת

האתגר הראשון בפרויקט היה הרצון להימנע מהקמת תשתיות תקשורת רחבות-סרט בכל מתקן ומתקן – דבר הכרוך בעלויות גבוהות מאוד בהקמת המערכת ותחזוקתה – כוח אדם וציוד.
ולכן האפיון של המערכת בוצע על בסיס רעיון מרכזי של שימוש באמצעי הזמין בכל אתר בו נמצאים משתמשים והוא המכשיר הסלולארי החכם של המשתמש עצמו – הן מבחינת טווח התקשורת בין הציוד בשטח לבין ליבת המערכת והן מבחינת ממשק המשתמש לתפעול המערכת.
 
פותחה אפליקציה ייעודית המותקנת על מכשירים סלולאריים חכמים. יכולותיה העיקריות של האפליקציה:
זיהוי מיקום המשתמש והצגת אתרי "מקורות" בסביבתו, אפשרות לנטרול וחימוש מערכות אזעקה בלחיצת כפתור, מתן קוד לפתיחת מנעולים אלקטרוניים במתקן בו נמצא המשתמש על פי הרשאות שהוגדרו מראש בממשק הניהול, לחצן מצוקה המשודר לממשק הניהול ומציג הודעה מתאימה, פתיחת מפת התמצאות למפעיל בחדר הבקרה, ויכולת דיווח על תקלות במערכת ישירות מהאפליקציה.

 

פותחה מערכת ניהול ייעודית המותקנת בשרתי "מקורות", וחלק מיכולותיה הן:
בדיקות אבטחת מידע ואימות של משתמשי המערכת, התממשקות למערכות מנעולים אלקטרוניות לטובת הפקת קודים לפתיחה והעברתם למשתמש על גבי האפליקציה המותקנת על מכשירו הסלולארי, יכולת הפצת הודעות יזומות למשתמשים, יכולת קבלה והצגת לחצן מצוקה על גבי מפה, מערכת הפקת דוחות מתקדמת וכו'.
 
המורשים להיכנס למתקני "מקורות" יצוידו במפתח אלקטרוני יעודי ובאפליקציית בקרת כניסה למתקני "מקורות" עבור מכשירי סלולאר חכמים.

במתקני המרחב מרכז הותקנו מנעולים אלקטרוניים (ללא תשתית) עצמאיים המתפקדים כיחידות נפרדות במספר מתקנים, לצורך ביצוע פיילוט על כלל מרכיבי המערכת. הקשר בין המנעולים האלקטרוניים לבין מערכת בקרת הכניסה הממוקמת בשרתי החברה מבוצע בעזרת האפליקציה המותקנת על מכשירי הסלולאר של משתמשי המערכת, ובעזרת ממשק הניהול המרכזי בשרתי החברה המשמש בין היתר גם כמנהל מערכת לצורכי ממשקים למערכות המנעולים וה-SCADA.
 
המשתמש מזוהה מול השרת המרכזי בעת הפעלת האפליקציה ומקבל רשימת מתקני "מקורות" אשר בקרבתו – על פי הרשאותיו במערכת. כל שנותר למשתמש הוא לבחור במתקן אליו הוא מעוניין לדווח כניסה והמערכת באופן אוטומטי תנטרל עבורו את מערכת המיגון באתר ותפיק עבורו קוד יעודי לפתיחת המנעול האלקטרוני המותקן באתר. באופן זה למעשה נחסכות תשתיות התקשורת המקובלות במערכות בקרת כניסה סטנדרטיות עבור כלל מתקני הקצה, והתקשורת מועברת בצורה מאובטחת מהשטח אל שרתי המערכת כאשר ממשק המשתמש הינו ידידותי ונוח לתפעול.

 

 


 


"שיעור אחר" במרחב המרכז

 

מאת: מיטל דרור מנהלת מש"א

 

בפתחה של שנת 2014 יצאה לדרך עשייה משותפת למרחב המרכז ולעמותת "שיעור אחר".

עמותת "שיעור אחר" היא עמותה הפועלת לקידום שוויון הזדמנויות בחינוך ולעידוד מעורבות ציבורית במערכת החינוך על ידי יצירת גשר בין אזרחים בעלי תחומי עיסוק שונים, לבין תלמידים בבתי ספר מאוכלוסיות מוחלשות. 
מטרתה של התוכנית היא לתעל את הידע המצוי בחברה לטובת העשרה ושיפור של מערכת החינוך באמצעות הוראת קורס העשרה חווייתי בבית ספר.
התוכנית יצאה לפועל בחודש מאי  בבית הספר ברמלה, ושותפים לה עובדי המרחב מתחומי ההנדסה השונים וכן מתחום משאבי האנוש. 
עם סיום התוכנית יושלמו 8 מפגשי "שיעור אחר", במהלכם ייחשפו הילדים לכלל פעילות החברה, לרבות נושאים כגון תכנון תשתיות, איכות הסביבה, ניהול פרויקטים, תהליך מחזור המים וניהול המשאב האנושי.
המפגש הראשון שהתקיים עד כה הותיר חוויה עוצמתית - הן לילדים והן למתנדבים/ות - ואנו מקווים להמשך פעילות פורה ומפרה.

 

 

שיעור אחר מרחב המרכז
. צילום: מיטל דרור

 

       

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה