מנכ״ל ״מקורות״, מר שמעון בן-חמו

דבר המנכ״ל

עובדות ועובדים יקרים,


החודש מציינת חברת "מקורות" 77 שנים להיווסדה. לאורך 77 שנות קיומה השכילה "מקורות", חברת המים הלאומית של מדינת ישראל, להקים, לבנות ולפתח משק מים מהטובים בעולם, בתנאי מחסור ועל סף מדבר. בעשורים הקודמים של המאה הקודמת מדובר בפלא של ממש, שהתאפשר לאור הנחישות, הציונות, הדבקות במטרה ואהבה למים של דור המייסדים.

 

לא זו בלבד שהשנה חוגגת "מקורות" 77 שנים להיווסדה, השנה אנחנו גם מציינים יובל חמישים שנים ל"מוביל הארצי", גדול מפעלי התשתית שהוקמו אי פעם במדינה. בחודשים האחרונים, כבכל שנה בתקופה זו, משבית חבל הירדן את אספקת המים באמצעות "המוביל הארצי" לצורך תחזוקה ושדרוג. מהנדסי החבל והעובדים ירדו אל מעמקי "המוביל הארצי" והתפעלו, גם השנה כבכול שנה, מפאר היצירה שהשכילו מהנדסי ועובדי "מקורות" לתכנן ולבנות כבר לפני כשישה עשורים!

 

בשנת ה-77 ל"מקורות" אנחנו מציינים אבני דרך נוספות שיש להן משמעות אדירה לחברה ולמשק המים בישראל. בשנת העבודה 2014 תשלים קבוצת"מקורות" את הקמת "המוביל הארצי החדש", אחד ממיזמי התשתית הגדולים הנבנים היום במדינה. מדובר במערכת הובלת מים, מחדרה ועד אשקלון,המחברת את מתקני ההתפלה שהוקמו לאורך רצועת החוף, אל מערכת המים הארצית. ארבעה מקטעים של "המוביל הארצי החדש" כבר פועלים: מתקן הקליטה בחדרה, בפלמחים, בשורק ובאשקלון. בזמן הקרוב תסתיים בנייתו של מתקן הקליטה באשדוד וקבוצת "מקורות" תשלים בפועל את בנייתו של "המוביל הארצי החדש".

 

המשמעות היא כי החל בסוף שנת 2014, עם השלמת הקמתו של מתקן ההתפלה באשדוד, המוקם על ידי חברת הבת "מקורות פיתוח וייזום", 75% מהמים המסופקים לשתייה יהיו מי ים מותפלים ומדינת ישראל תהפוך ממצב של משק מים במחסור למשק מים אשר יכול להחזיר את חובו לטבע - לאקוויפרים ולנחלים - לשקם את מפלס הכנרת ואת האוגר של מדינת ישראל.

 

תמונה אווירית של אתר קליטת המים המותפלים במתקן שורק, צילום: אלבטרוס

 

בשנת העבודה החולפת פיתחה קבוצת "מקורות" את משק המים בהיקף של כמיליארד ש״ח והשלימה פרויקטים גדולים, ביניהם פרויקט "חפץ חיים", שהוא חלק מרכזי של "המוביל הארצי החדש", פרויקט מתקן קליטת המים המותפלים בשורק, המערכת החמישית לירושלים - בה הושלם הקטע המערבי ואנחנו נערכים להשלמת הקטע המזרחי הכולל פרויקט מנהור מורכב וייחודי - חיבור הערבה למערכת המים הארצית, הקמת מערכת המים השנייה לחיפה ולקריות (פרויקט "אשכול סומך") ועוד פרויקטים רבים בעלי חשיבות רבה לפיתוח משק המים בישראל. קבוצת "מקורות" ממשיכה בפיתוח פיזי רחב של מערכת המים של מדינת ישראל, פיתוח הכולל גם פרויקטים לחיבור אזורים מרוחקים ומנותקים למערכת המים הארצית, המבוצע באמצעות חברת הבת "שח"מ מקורות ביצוע" במקצועיות רבה.

 

תוכנית החומש של קבוצת "מקורות" לפיתוח משק המים אושרה על ידי רשות המים ואנחנו נערכים לביצועה בהיקף של כשישה מיליארד ₪ בחומש הקרוב. לצד פיתוח משק המים בארץ ממשיכה קבוצת "מקורות" למנף גם בעולם את הערך המוסף הייחודי לה כמרכז ידע בכל תחומי המים, לנוכח משבר המים העולמי. קבוצת "מקורות" מדורגת בין 10 חברות המים המובילות בעולם ומדינות רבות, החוות את משבר המים העולמי, פונות ל"מקורות" לקידום שיתופי פעולה בפיתוח משקי מים. לאחר שחנכנו, במעמד נשיא קפריסין ושר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים של ישראל, מר סילבן שלום, את מתקן ההתפלה בלימסול, אנחנו ממשיכים בפרויקט לשדרוג מתקן ההתפלה בלרנקה, ממשיכים לקדם פרויקטים בארגנטינה, לשקם אקוויפרים במקסיקו, לקדם תוכנית אב למשק המים באזרבייג'ן ועוד. קבוצת "מקורות" ממשיכה לפעול בתחום הפיתוח העסקי בחו"ל לחיזוק מעמדה כחברת מים מובילה ברמה הבין-לאומית, פיתוח המבוצע באמצעות חברת הבת "מקורות פיתוח וייזום".

 

בימים אלה "זוכים" המונופולים לביקורת מצד מובילי דעה והשיח הציבורי עוסק בצורך בהתייעלותם. קבוצת "מקורות" לא נמנית עם אותם מונופולים מבוקרים וזאת לאור פעילות אחראית בפיתוח וניהול משק המים.

האווירה הציבורית התומכת בהורדת מחירים גרמה לרשות המים להודיע על הפחתת תעריפי המים בהיקף של חמישה אחוזים, שהתאפשרה, בין היתר,עקב צמצום ההכרה בעלויות התפעול של תאגידי המים.

בימים אלה פועלת ועדת בלניקוב, מטעם רשות המים, לקביעת תעריף ארוך טווח לקבוצת "מקורות". קבוצת "מקורות" פועלת במקצועיות רבה אל מול הוועדה ומציגה ידע רב ובלעדי בניהול משק המים, כמו גם יעילות והתייעלות בהשוואה לגופים דומים בארץ ובעולם.

 

 

קבוצת ״מקורות״ מתייעלת, בין היתר, באמצעות פיתוח מודלים כלכליים ומערכות מידע מתקדמות. בשנת העבודה 2014 נעלה לאוויר עם פרויקט "תעוזה", שהינו פיתוח ייחודי של קבוצת "מקורות" לחיסכון עתידי במסגרת רכישת חשמל מיצרנים פרטיים, בהיקף של מיליוני קילוואט שעה לשנה. במסגרת הפרויקט תבוצע בקרה מתמדת על הנתונים במרכזי הפיקוד והבקרה אשר שולטים במקביל על כ-3000 מתקנים לאספקת מים. הפיתוח הייחודי יביא לתפעול אופטימאלי, לייעול בצריכת החשמל הפרטי ולהפחתת השימוש באנרגיה.

 

פרויקט נוסף איתו נעלה לאוויר הוא פרויקט "אשכול". מטרת הפרויקט היא הרחבת יישום מערכת ה-SAP בתחום הפיננסי, ניהול פרויקטים, הדרכה ובקרת איכות, הרחבת המודול הלוגיסטי ובכלל זה ניהול המכרזים וההתקשרויות, זאת תוך מתן דגש לשילוב ולאינטגרציה עם מודולים קיימים בתחום האחזקה, הרכש והמלאי. הצלחת יישום הפרויקט תאפשר לנו לפעול בשיטות עבודה מתקדמות אשר יסייעו לנו להמשיך לממש את יעדי החברה במציאות המשתנה והמאתגרת.

 

משק המים השתנה בשנים האחרונות, ואנחנו מתמודדים במשק מים עסקי משתנה, שהינו גם משק מים תעריפי סגור. אתגרים רבים עומדים לפנינו בתקופה זו, גם אל מול גופי פיקוח רבים. הנהלת הקבוצה פועלת בכל המישורים על מנת לקדם את מטרותיה העסקיות ולשמור על איתנותה הפיננסית ויציבותה.

 

שנת העבודה 2014 מציבה בפנינו אתגרים גדולים ומורכבים אך אני משוכנע כי בכוחות משותפים נוכל כולנו לעמוד בכל היעדים והאתגרים ולהמשיך להציג קבוצה איכותית ומקצועית, מהמובילות בעולם.

 

שמעון בן-חמו

מנכ"ל "מקורות"

 

 

 

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה