דבר המנכ"ל

עובדות ועובדים יקרים,

לקראת החגים הבאים עלינו לטובה, ברצוני לפרוס בפניכם את הפעילות הענפה ורחבת ההיקף שמבצעת בימים אלה קבוצת "מקורות", במטרה לשדרג את משק המים ולהתאימו לשינויים המתרחשים.

לאורך כל השנים מאז הקמתה בשנת 1937, מתמודדת חברת "מקורות" עם מצוקת המים בישראל. כאז כן עתה, עומדים בפני "מקורות" אתגרים לא פשוטים, הנובעים מהבעיה הגלובלית של המחסור במים. כחברה לאומית הנאמנה למחויבותה ולאחריותה לאספקת מים סדירה ואמינה בכל עת ובכל מצב לצריכה ביתית, לתעשייה ולחקלאות, מתכננת הקבוצה ומבצעת פרויקטים לטווח הרחוק, בראייה כלל ארצית.

היעד המרכזי של "מקורות" הוא להמשיך ולפתח את משק המים בישראל - כאמור מתוך ראייה לאומית ומחויבות לדורות הבאים - ולהשתמש ביכולות הגבוהות שלנו לפיתוח פעילות בין-לאומית כקונצרן מים גלובאלי. היצירתיות והחדשנות המאפיינים את "מקורות" לאורך כל שנות פעילותה במשק מים במחסור, במדינה הנמצאת על סף המדבר, מאפשרות לנו היום להיות גורם מבוקש בעולם ולספק פתרונות כוללים למגוון בעיות ומשברי המים בשוקי העולם.

השנה התחלנו ליישם תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח שתחזק את מעמדנו בעולם ותרחיב את הפעילות העסקית שלנו בחו"ל. "מקורות" לא נתמכת על-ידי תקציב המדינה, אלא מפתחת את משק המים באמצעות גיוסי הון מוצלחים מתוקף היותה מדורגת כבר למעלה מעשור בדירוג האשראי המקסימאליilAAA . הדבר מעיד על האיתנות הפיננסית של החברה ועל האמון לו אנו זוכים במגזר העסקי.

קבוצת "מקורות" עובדת לפי תוכנית חומש בהיקף של 6 מיליארד ₪. היקף הפעילות של הקבוצה - שהסתכם בשנת 2012 בכ-5,540 מיליון ₪ - והיקף ההשקעה בתוכנית הפיתוח - שעמד על כ-1,173 מיליון ש"ח (כמעט הכפלה של היקף ההשקעות ביחס לממוצע בעשור האחרון) - מאפשרים לנו להמשיך ולספק את צריכת המים ההולכת וגדלה, תוך שמירה על אמינות, איכות מיטבית, זמינות וסטנדרטים גבוהים ביותר.

יתרה מזאת - פחת המים של "מקורות" בכל 12,000 קילומטר הקווים שבבעלותה, עומד על כ-3% בלבד – שיא עולמי שהוא תוצאה של פעילות משולבת, של ניהול חכם וטכנולוגיות חדשניות.

פרויקט הדגל שמבצעת הקבוצה בשנים האחרונות הוא "המוביל הארצי החדש". הפרויקט מחבר את מתקני ההתפלה המוקמים לאורך הים התיכון -  חדרה, פלמחים, שורק, אשקלון והמתקן באשדוד (שמקימה "מקורות פיתוח וייזום") - למערכת המים הארצית, בהשקעה של כשלושה מיליארד שקלים.
הפרויקט שאנחנו מובילים יגרום לשינוי במשק המים והוא פרי מחשבה, תכנון והיערכות לעתיד. הפרויקט ומבוצע בראייה כלל ארצית, למען הדור הנוכחי ולמען הדורות. ה"מוביל הארצי החדש" משנה  את כיוון אספקת המים המסורתית במדינה ואת תוואי עורקי המים הראשיים. השינוי, שבא לידי ביטוי בכל שרשרת אספקת המים, כולל בניית תשתיות בשילוב טכנולוגיות חדשניות.

משמעות חיבור מתקני ההתפלה למערכת המים הארצית היא שהחל בשנת 2014, כ-75% מכלל  צריכת המים הביתית תתבסס על מי ים מותפלים והשאיבה ממקורות המים הטבעיים תרד משמעותית. כיום עומד הגירעון הכולל במאגרי המים בארץ על למעלה ממיליארד מ"ק מים. כאשר ייכנסו כל מתקני ההתפלה לפעולה יותפלו בישראל כ-630 מיליון מ"ק מים, מצב שיאפשר החדרה יזומה של מים לעומק האקוויפרים ושיקום מאגרי המים הטבעיים.

פרויקט רב חשיבות נוסף שאנחנו מבצעים בימים אלה הוא "המערכת החמישית לירושלים". מדובר באחד האתגרים הגדולים והמורכבים ביותר הניצבים בפני קבוצת "מקורות". עלותו הכוללת נאמדת ב-2.5 מיליארד שקלים והוא צפוי לספק מענה מלא למרחב ירושלים רבתי עד לשנת 2065. בנוסף  לשיפור אמינות אספקת המים, המערכת החדשה תיצור גמישות תפעולית באספקת המים ותאפשר צמצום שאיבה מקידוחים באזור ההר.
במסגרת הפרויקט תחובר גם ה"מערכת החמישית לירושלים" ל"מוביל הארצי החדש".

פרויקט דגל נוסף של קבוצת "מקורות" הוא המתקן להתפלת מי ים באשדוד. מתקן ההתפלה יספק 100 מיליון מ"ק מים מותפלים למערכת המים הארצית. עלות הקמתו כ-400 מיליון דולר המתקן יופעל באמצעות מערכות בקרה ושליטה מתקדמות המופעלות מחדר בקרה מרכזי.

כאמור, פרויקטים אלה הם דוגמה לניהול משאבי המים והסביבה בהתבסס על תכנון וחשיבה מעמיקים תוך שילוב טכנולוגיות חדשניות. זאת כדי לתת מענה לצורכי המדינה בהווה ולהבטיח עתודות מים לעתיד ואספקת מים אמינה, זמינה ואיכותית בכל מצב.

 

שלכם,

 

שמעון בן-חמו
מנכ"ל "מקורות"

 

 

 

 

 

 

 

דבר המנכ"ל

לתגובות, כתבו אלינו | שלח לחבר | הדפס |
Share |
למעלה